انتخاب غذاهای سالم بعد از سکته مغزی، انرژی لازم برای فعال ماندن، انجام درمان توانبخشی و بازگشت به فعالیت های روزانه را به شما می دهد و همچنین به کنترل فشارخون، وزن بدن و کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی مجدد کمک می کند. سعی کنید نکات گفته شده در زیر را در برنامه غذایی خود رعایت کنید.

در بالا گفتیم که بعد از سکته مغزی بهتر است از چه غذاهایی استفاده کنید. اما ممکن است برای شما غذا خوردن به سادگی قبل از سکته مغزی نباشد. آسیب مغزی می تواند حرکت عضلات را سخت تر کند، شما را نسبت به درد حساس تر کند و بر اشتها و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از مشکلات تغذیه ای پس از سکته مغزی را به همراه چند راه حل ساده برای شما آورده ایم:

ممکن است شما در حین غذا خوردن دچار خفگی، سرفه یا حالت تهوع شوید، یا هنگام قورت دادن غذا احساس کنید مایعی از بینی شما خارج می شود. رعایت نکات زیر می تواند تا حدودی به شما کمک کند:

سکته مغزی می تواند ماهیچه های دست و بازوهای شما را ضعیف کند به صورتی که استفاده از چاقو، قاشق، چنگال و … برای شما سخت می شود. در این حالت سعی کنید از ظروف تخت با دسته های بزرگتر و ضخیم تر استفاده کنید که در دست گرفتن آن ها راحتتر است، از حفاظ های بشقاب استفاده کنید، از چاقوهایی با تیغه خمیده استفاده کنید که به شما کمک می کنند تا غذا را با یک دست برش دهید.

بعد از سکته مغزی ممکن است مانند قبل احساس گرسنگی نکنید. سکته مغزی می تواند به بخشی از مغز که حواس شما را کنترل می کند آسیب برساند و بر حس چشایی یا بویایی شما تاثیر بگذارد. در هر صورت اگر اشتهای خود را از دست داده اید سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

بعد از سکته مغزی معمولا مانند قبل انرژی برای انجام کارهای روزمره ندارید، گاهی ممکن است آنقدر احساس خستگی کنید که نتوانید از رختخواب بیرون بیایید. بنابراین مراقبان شما باید میوه و سبزیجات شسته شده و بسته بندی شده برای شما در یخچال قرار دهند تا استفاده از آن ها برای شما آسانتر باشد، می توانید به جای سه وعده غذایی سنگین از شش وعده غذایی سبک تر استفاده کنید و سعی کنید صبحانه را کامل ترین وعده غذایی خود قرار دهید.

در بالا نکاتی را در رابطه با بهترین رژیم غذایی برای بیماران سکته مغزی برای شما آورده ایم. ولی توجه به این نکته ضروری است که رژیم افراد با توجه به شرایط جسمی آن ها با هم متفاوت است. پزشک شما و متخصص تغذیه باید شرایط شما را ارزیابی کنند و متناسب با آن برای شما برنامه غذایی تجویز کنند. بنابراین بدون مشورت با پزشک و متخصص تغذیه، هیچ تغییر اساسی در رژیم غذایی خود ایجاد نکنید. اگر شما عزیزان در رابطه با این مقاله ایده، نظر و سوالی دارید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

آخرین ویرایش۶ ماه

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.