برخی کودکان هنگام ملاقات با افراد جدید یا آشنایان احساس ترس می کنند. معمولا به پای والدین خود می چسبند و از رو به رو شدن با آن فرد امتناع می کنند. اگر کوچولوی شما نیز چنین واکنش هایی نسبت به دیگران دارد، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم. ما در این نوشته علاوه بر بیان علت های ترس کودک از دیگران، راهکارهای بسیار کاربردی برای مقابله با این ترس نیز بیان می کنیم.

پیش از بیان راهکارها، ابتدا علل اصلی ترس کودک از دیگران را با هم بررسی می کنیم. ۵ علت شایع این ترس عبارتند از:

در ادامه به توضیح هر کدام از این ۵ علت می پردازیم.

کودکانی که در زندگی تجربیات منفی زیادی نسبت به اطرافیان خود دارند، بیشتر در معرض آسیب هستند. این تجربیات منفی میتواند شامل: تمسخر، تحقیر، طرد شدن، قلدری و… باشد. یا حتی برخی مواقع، کودک مسائلی مانند درگیری خانوادگی، آسیب بدنی یا سواستفاده جسمی و روحی را تجربه می کند. همه این تجربیات ناخوشایند می توانند زمینه ساز برخی ترس ها مانند ترس کودک ازدیگران باشند.

ژنتیک در شکل گیری مشخصات ظاهری و شخصیت افراد نقش بسزایی دارد. به عنوان مثال برخی کودکان به طور ژنتیکی؛ خجالتی، ترسو، گوشه گیر یا خویشتندار هستند. بنابراین اگر کودک شما دارای این ویژگی های شخصیتی است، احتمالا دلیل ترس او از دیگران نیز به ژنتیک او بر می گردد.

تغییر محیط زندگی یا ورود به مکان های جدید مانند مدرسه یا پیش دبستانی، می تواند یکی از علل ترس های فرزند شما باشد. زیرا با ورود به محله جدید و ناآشنا بودن محیط، ممکن است کودک از تنها بودن یا از برخورد با افراد جدید بترسد. در سنین مدرسه نیز کودک از ناشناخته های پیش روی خود مانند؛ ملاقات با افراد جدید، سخنرانی در جمع یا ارائه یک کار مهم … می ترسد. به همین علت از رویارویی با افراد دیگر مانند معلمان یا همکلاسی هایش امتناع می کند. پس تا زمانی که کودک به محیط خو بگیرد، بروز برخی ترس ها مانند ترس او از افراد دور از انتظار نخواهد بود.

خانواده نقش مهمی در شکل گیری عادات رفتاری کودک دارد. به عنوان مثال، وقتی فرزند ما ترس برادر (خواهر) بزرگترش را نسبت به دیگران میبیند، او نیز این ترس را تقلید می کند. حتی در برخی مواقع، این خود ما هستیم که ناخواسته ترس را به فرزندمان منتقل می کنیم. مثلا ممکن است مادر یا پدری بنا بر دلایل مختلف، در ملاقات با افراد جدید دچار ترس یا اضطراب بشود. بنابراین کودک با مشاهده این برخورد می آموزد اشخاص منبع ترس هستند، “پس من هم باید بترسم!”.

پس از آنجاییکه خانواده اولین مکان تربیتی کودک است، می بایست والدین هوشیارتر و آگاهانه تر با کودکان رفتار کنند. پیشنهاد میکنیم درصورتیکه خود شما نیز ترس از دیگران را دارید، از یک روانشانس حاذق کمک بگیرید.

در مغز انسان ساختاری وجود دارد که ترس را کنترل می کند. نام این ساختار آمیگدال (به انگلیسی uh-MIG-duh-luh) است. برخی کودکان آمیگدال بیش فعالی دارند که باعث اختلال در عملکرد این قسمت از مغز می شود. به همین علت این کودکان نسبت به ترس واکنش بیشتری از خود نشان می دهند. بنابراین شاید همین اختلال، یکی از دلایلی باشد که کودک در برخورد با دیگران می ترسد و کمی طول می کشد تا آن را کنترل کند.

اکنون میدانیم علت ترس فرزندمان نسبت به افراد دیگر چیست؟. بنابراین وقت آن است بدنبال راهکارهایی برای مقابله با این ترس باشیم. ۱۱ راهکار پیشنهادی زیر میتواند در کاهش ترس کودک از دیگران کمک کننده باشند:

ما در این نوشته درباره ترس کودکان از دیگران صحبت کردیم. در ابتدا ۵ علت اصلی این ترس را بررسی کردیم. سپس راهکارهای کاربردی برای از بین بردن ترس کودک نسبت به دیگران را بیان نمودیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله نسبت به ترس فرزندتان آگاهی بیشتری پیدا کرده باشید. شما عزیزان می توانید با گذاشتن کامنت در پایین صفحه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آخرین ویرایش۸ ماه

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.