عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور گفت: سلامت غذا پیش شرط و لازمه رسیدن به امنیت غذایی است و هر اتفاق مثبت و منفی در این بخش می تواند اثرات مثبت و منفی در سلامت عمومی، تجارت، اقتصاد و اشتغال در دنیا داشته باشد.
به گزارش ایسنا محمدکاظم رمضانی در همایشی که به مناسبت روز جهانی غذا برگزار شد، اظهار کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای در دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، روز ۷ ژوئن ۲۰۱۹ (مطابق با ۱۷ خرداد  ۱۳۹۹ ) را به عنوان اولین روز جهانی سلامت غذا اعلام کرد. سازمان‌های غذایی و بهداشتی سازمان ملل متحد شامل سازمان خوار و بار کشاورزی(فائو)، سازمان بهداشت جهانی و کمیسیون مقررات مواد غذایی نیز در سراسر جهان برای افزایش آگاهی در مورد مسائل سلامت غذا و کمک به اهداف توسعه سازمان ملل تلاش می‌کنند.
وی ادامه داد: سلامت غذا پیش شرط و لازمه رسیدن به امنیت غذایی است و در دنیایی که تامین غذا زنجیره جهانی است هر حادثه‌ای در سلامت غذا می تواند اثرات منفی بر سلامت عمومی، تجارت و اقتصاد در ابعاد جهانی را به همراه داشته باشد. از طرفی بهبود سلامت مواد غذایی به بهبود تجارت و اشتغال و همچنین کاهش فقر کمک می کند.
دبیر علمی همایش روز جهانی سلامت غذا اضافه کرد: هر کس حق دارد غذای سالم و مغذی و کافی داشته باشد، ولی متاسفانه امروزه تقریباً از هر ۱۰ نفر در جهان یک نفر پس از خوردن غذای آلوده بیمار می شود. وقتی غذا سالم نباشد کودکان نمی‌توانند آموزش ببینند بزرگسالان نمی‌توانند کار کنند و بدون شک توسعه انسانی اتفاق نمی‌افتد.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوع سازمان حفظ نباتات کشور نخستین رویداد مهم جهانی سلامت غذا در کشور را برگزار کرد تا بتواند با تبیین مسئولیت مشترک دولت، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ضمن کمک به ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی، این موضوع را در کشور نهادینه کند.
وی در پایان گفت: باید به خاطر بسپاریم که برای بهبود سلامت زنجیره غذایی باید بنویسیم آنچه را انجام می‌دهیم و انجام دهیم آن چه را که می نویسیم. سلامت غذا یعنی تلاش مشترک و مسئولیت مشترک و بپذیریم که قدرت و پایداری سیستم سلامت غذا نیازمند ایجاد شفافیت، همکاری و ارتباطات متقابل است پس  باید مصرف کنندگان را در این سیستم دخیل کنیم و از نقش و تاثیر علم نواوری و فناوری در مدیریت زنجیره مزرعه تا سفره غافل نشویم.
انتهای پیام
source

تولید محتوا
پارکت
جهان خبری
اتومبیل خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
سلامتی خبری
ورزشی خبری
علمی خبری
فرهنگی خبری
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.