نحوه عرضه محصولات در بورس کالا ابلاغ شد

بورس کالای ایران نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به ۲۷ تیرماه را ابلاغ کرد.

مدیریت عملیات بورس کالای ایران در نامه ای اعلام کرد: با توجه به تعطیلی روزهای دوشنبه و سه شنبه (25 و 26 تیرماه)، روزهای عرضه برخی از محصولات در هفته منتهی به 27 تیرماه تغییر کرد.

شنبه 23 تیر: سیمان تیپ 1 و 2 در تالار صنعتی و محصولات غیربهین یابی، آرگون و نخ‌های پتروشیمی تندگویان در تالار پتروشیمی

یکشنبه 24 تیرماه: سیمان (به غیر از تیپ 1 و 2)، شمش بلوم و تختال در تالار صنعتی و پلی پروپیلن، پلی وینیل کلراید و آف های آن و نخهای سایر شرکت‌ها در تالار پتروشیمی

چهارشنبه 27 تیرماه: نبشی و ناودانی، مس مفتول، مفتول و بیلت آلومینیوم،شمش آلیاژی آلومینیوم و مقاطع مسی و برنجی در تالار صنعتی، آف گرید پلی پروپیلن،محصولات پلیمری (به غیر از پلی پروپیلن و پلی وینیل کلراید) و LAB و HAB در تالار پتروشیمی و محصولات گروه روغن در تالار فرآورده های نفتی

در این نامه همچنین آمده است عرضه مابقی محصولات طبق روال عادی هر هفته صورت خواهد پذیرفت.

شاخص بورس 4هزار واحد افت کرد

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه، بیش از 7میلیارد و 792میلیون سهم و حق تقدم به ارزشی بالغ بر 5هزار و 116میلیارد تومان در بیش از 262هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 4هزار و 278واحدی در ارتفاع 2 میلیون و 217هزار و 20واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شپنا، وبملت و خودرو شد و در مقابل نمادهای معاملاتی فارس، وپارس و بفجر با افزایش خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 3میلیارد و 914میلیون ورقه به ارزش 6هزار و 810میلیارد تومان در 215هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 154واحد افت کرد و در ارتفاع 22هزار و 845واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی بپاس، آریا و زاگرس شد و در مقابل نمادهای معاملاتی آریان، فالوم و شصدف بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

سومین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه کشف قیمت شد

۵ درصد سهام شرکت نور ایستا پلاستیک به عنوان سومین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه، عرضه اولیه و هر سهم این شرکت ۱۸۴۲ ریال کشف قیمت شد.

تعداد 50 میلیون سهم معادل 5 درصد سهام “خنور” به عنوان سومین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه،  در حالی دیروز(دوشنبه) در دو مرحله با قیمت ارزش گذاری 19015 ریالی در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه و در مرحله اول 20 میلیون سهم معادل 2 درصد با حداکثر سهمیه 250 هزار سهمی به سرمایه گذاران واجد شرایط به روش حراج عرضه شد که هر سهم این شرکت برای این عرضه اولیه 1842 ریال کشف قیمت شد.

این در حالی است که در مرحله دوم، 30 میلیون سهم معادل 3 درصد دیگر همان روز با حداکثر سهمیه 75 سهمی به سهامداران حقیقی و حقوقی به روش قیمت ثابت کشف شده تعلق گرفت.

شایان ذکر است مشاور عرضه 5 درصد سهام شرکت نور ایستا پلاستیک کارگزاری بانک صادرات و متعهد خرید تامین سرمایه سپهر است.

شاخص بورس 5 هزار واحد افت کرد

شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با افت ۵ هزار واحدی روبرو شد.

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه، بیش از 9میلیارد و 305میلیون سهم و حق تقدم به ارزشی بالغ بر 5هزار و 46میلیارد تومان در بیش از 327هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 5هزار و 134واحدی در ارتفاع 2 میلیون و 221هزار و 309واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی فولاد، وبملت و حکشتی شد و در مقابل نمادهای معاملاتی نوری، فارس و بفجر با افزایش خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 4میلیارد و 386میلیون ورقه به ارزش 35هزار و 723میلیارد تومان در 510هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 262واحد افت کرد و در ارتفاع 22هزار و 999واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی مارون، آریا و شگویا شد و در مقابل نمادهای معاملاتی آریان، سپیدار و فالوم و فرابورس بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

سومین عرضه اولیه امسال بورس امروز انجام می‌شود

۵ درصد سهام شرکت نور ایستا پلاستیک به عنوان سومین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه، امروز(دوشنبه) در فرابورس عرضه می‌شود.

تعداد 50 میلیون سهم معادل 5 درصد سهام “خنور” به عنوان سومین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه، امروز(دوشنبه) در دو مرحله با قیمت ارزش گذاری 19015 ریالی در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه می شود که در مرحله اول 20 میلیون سهم معادل 2 درصد با حداکثر سهمیه 250 هزار سهمی به سرمایه گذاران واجد شرایط به روش حراج عرضه می شود.

همچنین در مرحله دوم، 30 میلیون سهم معادل 3 درصد دیگر همان روز با حداکثر سهمیه 75 سهمی به سهامداران حقیقی و حقوقی به روش قیمت ثابت کشف شده تعلق می گیرد.

این گزارش می‌افزاید: مشاور عرضه هم کارگزاری بانک صادرات و متعهد خرید تامین سرمایه سپهر است.

سیمان در صدر معاملات بورس کالا

تالارهای بورس کالای ایران دیروز میزبان دادوستد 962 هزار و 311 تن انواع کالا و محصول بودند و همچون یکشنبه های هر هفته سیمان با معامله 862 هزار و 82 تن در تالار سیمان صدرنشین معاملات بود.

بر اساس این گزارش، در تالار محصولات صنعتی و معدنی 31 هزار و 500 تن آهن اسفنجی بریکت، 4 هزار و 950 تن شمش آلومینیوم، 475 تن شمش روی، یک هزار و 46 تن میلگرد، 150 تن هیدروکسید آلومینیوم، 925 تن اکسید آلومینیوم و 50 تن ورق گالوانیزه فروخته شد.

تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی معامله 19 هزار تن لوب کات، 14 هزار و 750 تن قیر، 6 هزار و 239 تن مواد پلیمری، 2 هزار و 885 تن مواد شیمیایی، یک هزار و 80 تن گوگرد، 556 تن اسلاک واکس، 445 تن آرگون و 138 تن پارافین واکس را تجربه کرد. تالار صادراتی شاهد دادوستد 29 هزار و 310 تن قیر بود.

تالار حراج باز نیز میزبان معامله 7 هزار و 560000 تن وکیوم باتوم، 3 هزار تن مس کاتد، 3 هزار تن سولفات سدیم و 200 تن سولفور مولیبدن بود.

این گزارش می‌افزاید: در بازار فرعی 570 تن تیشو و 650 تن قیر آند آلومینیوم مورد معامله قرار گرفت.

ادامه چراغ سبز بورس به انتخاب پزشکیان

رشد شاخص بورس از روز گذشته با اعلام پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد و این رشد امروز نیز ادامه دارد.

امروز هفدهم تیرماه و دو روز پس از انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان رییس جمهور کشور شاخص کل بورس همچنان صعودی است و تا ساعت 10 و 40 دقیقه رشد بیش از 35 هزار واحدی را پشت سرگذاشت.

همچنین شاخص هم‌وزن از 9 هزار واحد رشد هم عبور کرد.      

ارزش بازار فرابورس به 2.3 میلیون میلیارد تومان رسید

در پایان معاملات هفته گذشته شاخص کل فرابورس در سطح ۲۲ هزار و ۱۵۴ به کار خود پایان داد و ارزش بازار این بورس نیز در عدد ۲.۳ میلیون میلیارد تومان قرار گرفت.

طی هفته گذشته در 5 روز کاری بیش از 24.5 میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزشی بالغ بر 133 هزار میلیارد تومان در 1.5 میلیون تعداد معاملاتی دست به دست شد.

ارزش معاملات به تفکیک بازارها نشان می‌دهد طی این مدت بازار نوآفرین با معاملاتی نزدیک به 27 میلیارد تومان، رشد 216 درصدی در ارزش معاملات را ثبت کرده است.

در این 5 روز ارزش معاملات بازار اول یک هزار و 400 میلیارد تومان بود که 41 درصد افزایش را تجربه کرد. در بازار دوم نیز بیش از یک هزار و 700 میلیارد تومان سهام معامله شد که 32 درصد رشد داشت.

ارزش معاملات بازار پایه فرابورس نیز در این مدت 900 میلیارد تومان بود و در بازار ابزارهای مشتقه بیش از 45 میلیارد تومان قرارداد ثبت شد.

همچنین بازار توافقی هفته گذشته شاهد جابه‌جایی بیش از 7.7 میلیارد تومان اوراق بود.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز معاملات نزدیک به 129 هزار میلیارد تومانی ثبت شد که 27 درصد نسبت به هفته ماقبل کاهش داشت. در این بازار ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی 113 هزار میلیارد تومان بود. همچنین حدود 15 هزار و 500 میلیارد تومان واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، خریدوفروش شدند.

این گزارش می‌افزاید: ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن طی هفته گذشته بیش از 185 میلیارد تومان بود.

همچنین نگاهی به صنایع پیشرو فرابورس در نیمه تیرماه نشان می‌دهد ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام بیش از 3 هزار و 100 میلیارد تومان بوده که حدود نیمی از آن متعلق به 6 صنعت است.

به این ترتیب که صنایع محصولات شیمیایی، بیمه و صندوق بازنشستگی، انبوه‌سازی، استخراج کانه‌های فلزی، سرمایه‌گذاری‌ها، خودرویی و فلزات اساسی در مجموع بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان از ارزش معاملات خرد بازار را در اختیار داشتند.

در پایان معاملات هفته گذشته شاخص کل فرابورس بدون نوسان قابل توجه در سطح 22 هزار و 154 به کار خود پایان داد. ارزش بازار نیز در عدد 2.3 میلیون میلیارد تومان قرار گرفت.

بورس امروز به پزشکیان خوش آمد گفت

شاخص کل بورس تهران در واکنش به پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری 1403 با افزایش 60 هزار واحدی مواجه شد.

شاخص کل بورس امروز شنبه 16 تیر ماه 1403 در واکنش به نتیجه چهاردهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری که روز گذشته برگزار شد، با رشد 60 هزار واحدی به 2 میلیون و 161 هزار واحد رسید.

همچنین، شاخص کل هم وزن نیز افزایش بیش از 15 هزار و 980 واحدی را تجربه کرد و در کانال 691 واحدی ایستاد.

در این میان، نمادهای فملی، فولاد، وبملت، شستا، فارس، کگل بیشترین افزایش را ثبت کردند.

جزئیات پذیرش‌های جدید بورس کالا اعلام شد

مدیریت پذیرش بورس کالای ایران با صدور ۱۵ اطلاعیه جداگانه از پذیرش های جدید برای عرضه در بازار اصلی و فرعی خبر داد.

براساس اطلاعیه مدیریت پذیرش بورس کالای ایران، پذیرش کالاها و محصولات یاد شده پس از بررسی مدارک و مستندات در چهارصد و نوزدهمین جلسه کمیته عرضه در 12 تیر به تصویب رسید.

کالاهای پذیرش شده در بازار اصلی

به این ترتیب روغن پایه، قیر، ورق سرد فولادی، سیم و مفتول مسی و کلوخه سنگ آهن، 8 شرکت در بازار اصلی پذیرش شد.

کالاهای پذیرش شده در بازار فرعی

همچنین ضایعات پوسته اکسیدی، ضایعات پلیمری، لوله مسی، تسمه فولادی، تیشو، هیپوکلریت کلسیم و کربوکسی متیل سلولز متعلق به 6 شرکت در بازار فرعی پذیرش شد.

شرایط خرید 40 کامیونت فورس در بورس کالا ابلاغ شد

بورس کالا، شرایط خرید ۴۰ کامیونت فورس با و بدون کابین خواب و موعد تحویل ۱۶ شهریور را برای عرضه امروز(شنبه) ابلاغ کرد.

طبق اعلام مدیریت بازرسی و امور اعضای بورس کالا، امروز(شنبه 16 تیر) 20 دستگاه کامیونت فورس کابین بدون خواب 6 تن و 20 دستگاه کامیونت فورس کابین خوابدار 6 تن بدون کاربری متعلق به شرکت بهمن دیزل با موعد تحویل 16 شهریور عرضه می شود.

بر اساس این گزارش، مهلت ثبت سفارش ساعت 8 صبح شنبه 16 تیر و میزان پیش دریافت خرید 10 درصد تعیین شده است. کارگزاران امکان مسدود سازی سفارش‌های دریافتی را تا ساعت 8:30 سه شنبه خواهند داشت.

همچنین اشخاصی که در عرضه های قبلی بورس کالا و از ابتدای سال 98 از شرکت های خودروسازی موفق به خرید خودرو سواری شدند، امکان ثبت سفارش دارند. همچنین هر کد ملی و شناسه ملی صرفا امکان ثبت سفارش یک و سه دستگاه خودرو دارند.

source

توسط salamatsun