به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی انصاری اظهار کرد: اتانول در داروسازی و پزشکی بیشتر به عنوان ضدعفونی‌کننده حلال یا کمک حلال مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین در برخی از فرآورده‌های دارویی به منظور افزایش حلالیت در آب مصرف می‌شود.

وی افزود: به طور کلی الکل طبی به عنوان ضدعفونی کننده در داروخانه‌ها در دسترس عموم قرار دارد که البته می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گرفته و برخی‌ها به‌عنوان خوراکی با توجیه برخی برداشت‌های غلط مانند فواید آن برای بیماری‌های قلبی عروقی، مصرف کنند.

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: هیچ‌گونه شواهد علمی برای فواید الکل در مورد نقش آن برای سلامت بیماران وجود ندارد و حتی مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد الکل در مقادیر کم هم می‌تواند مضر باشد و حتی اشاره شده است که مصرف الکل می‌تواند ریسک شیوع برخی از سرطان‌ها را در انسان افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه در مورد مصرف الکل در کشور با مسائلی مواجه هستیم و ممکن است برخی از افراد الکل‌های تقلبی را وارد بازار کنند، افزود: برای اینکه الکل برای سوءاستفاده در موارد خوراکی مصرف نشود تولیدکنندگان الکل‌های طبی موظف هستند یک سری مواد تلخ کننده به آن اضافه کنند که در صورت مصرف خوراکی این الکل‌ها، عوارضی از جمله آسیب‌های کبدی و کلیوی برای مصرف کنندگان وجود دارد.

انصاری تصریح کرد: در هنگام تولید در فرآورده نهایی برخی از ترکیبات الکلی مانند متانول ممکن است همراه با الکل وجود داشته باشد؛ باید توجه کرد که متانول هم به‌صورت موضعی و هم به صورت خوراکی بسیار خطرناک است و عوارض سمیت بسیار شدیدی دارد؛ به‌کرات شاهد آن بودیم که مصرف‌کننده الکل‌های حاوی متانول دچار التهاب شدید عصب چشمی شده و بینایی خود را از دست داده‌اند؛ بنابراین در فرایند تقلیب (غیر قابل شرب کردن الکل) از متانول استفاده نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه متانول از طریق موضوعی نیز باعث مسمومیت می‌شود، گفت: از این ماده به‌عنوان ضدعفونی‌کننده برای سطوح زنده نمی‌توانیم استفاده کنیم همچنین از لحاظ قیمت نیز متانول به‌مراتب از اتانول گران‌قیمت‌تر است و از این نظر نیز توجیه اقتصادی ندارد که برای تقلیب از متانول استفاده شود.

source

توسط salamatsun