حزب الله لبنان روز پنجشنبه اعلام کرد که حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه ایران با حسن نصر‌الله، رهبر این گروه دیدار کرده است. وزیر امور خارجه ایران بعد از دیدار با نصرالله از لبنان به قطر رفت.

از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در ۷ اکتبر، مرز بین لبنان و اسرائیل هم شاهد تشدید تبادل آتش بوده است. این درگیری عمدتا بین اسرائیل و گروه حزب‌الله، گروه تحت حمایت ایران و گروه‌های فلسطینی انجام شده است. این درگیری‌ها همچنین ترس از گسترش جنگ را افزایش داده است. 

حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد امیرعبداللهیان و نصرالله «آخرین تحولات فلسطین، لبنان و منطقه و تلاش‌های انجام شده برای پایان دادن به تجاوزات اسرائیل به نوار غزه را بررسی کردند.»

از طرفی هم به گزارش خبرگزاری نور، رسانه نزدیک به شورای امنیت ملی ایران، امیرعبداللهیان که روز چهارشنبه هشدار داده بود جنگ ممکن است از کنترل خارج شود، پس از دیدار با نصرالله، بیروت را به مقصد دوحه ترک کرد. 

حزب الله همچنین صبح روز پنجشنبه اعلام کرد که ۴۸ موشک کاتیوشا به پایگاه نظامی «عین زیتیم» در نزدیکی شهر «صفد» در شمال اسرائیل در حدود ۱۰ کیومتری از مرز شلیک کرده است. 

این سازمان همچنین اعلام کرد که دست کم ۱۰ حمله دیگر به مواضع اسرائیل در نزدیکی مرز انجام داده و مدعی است که این حملات، تلفانی هم در پی داشته است. 

خبرگزاری ملی لبنان اعلام کرد که ارتش اسرائیل در پاسخ به این اقدامات، چندین نقطه در جنوب لبنان را گلوله باران کرده است. 

حزب الله می‌گوید از زمان حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائیل، آنها در حمایت از حماس عمل کرده‌اند. 

به گفته مقامات اسرائیلی، در حمله حماس، ۱۲۰۰ نفر که اکثرا غیرنظامی بودند در اسرائیل کشته و ۲۴۰ هم به گروگان گرفته شده‌اند. 

اسرائیل متعهد شده که حماس را نابود کند و به گفته حماس در پی حملات تلافی جویانه اسرائیل در غزه بیش از ۱۴ هزار نفر کشته شده‌اند که هزاران نفر از آنها کودک بوده‌اند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خشونت بین اسرائیل و حزب الله دست کم ۱۰۸ کشته در لبنان بر جای گذاشته که اکثر آنها نیروهای حزب الله بوده‌اند. اما دست کم ۱۴ غیرنظامی از جمله سه روزنامه نگار هم در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. 

به گفته مقامات، شش سرباز اسرائیلی و سه غیرنظامی در سمت اسرائیل هم در جریان این حملات کشته شده است. 

اسرائیل و حماس، روز چهارشنبه بر سر یک آتش بس چهار روزه و مبادله گروگان‌ها و اسرا با هم توافق کردند و اکنون انتظار می‌رود که آتش بس از روز جمعه آغاز شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران هم در تهران، ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری ایران استدلال کرده است که اسرائیل در جنگ به اهداف خود دست نیافته است و «مردم و مقاومت فلسطین به پیروزی بزرگی دست یافته‌اند.»

source

توسط