بسیاری از افراد به دنبال افزایش قد و رشد آن از طریق روش‌های مختلف هستند؛ در جامعه امروز افراد بلندقد اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر افراد دارند؛ حال سوال اینجاست که برای افزایش قد و رشد آن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ فاکتورهای مهمی بر رشد قد تاثیرگذار هستند که در ادامه مقاله هر یک از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ اما این سوال که کدام فاکتورها مانع رشد قدتان می‌شود؟ یکی از سوالات مهم در ارتباط با قد و رشد آن است که توسط بیشتر مخاطبان پرسیده می‌شود.

بسیاری از خانواده‌ها برای رشد قد فرزندانشان بر تغذیه آنها توجه ویژه‌ای دارند؛ اما ممکن است به دلیل انتخاب نادرست مواد غذایی تاثیرات منفی بر روی رشد قد فرزندشان بگذارند. گاهی اوقات مصرف برخی از خوراکی‌ها تاثیر منفی و معکوسی بر رشد قد می‌گذارد به همین دلیل در ادامه مقاله به خوراکی‌هایی که قد را کوتاه می‌کنند می‌پردازیم؛ تا انتهای مقاله برای آشنایی با فاکتورهای رشد قد همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

فاکتورهای تاثیرگذار بر رشد قد

در ابتدا برای پاسخ به این سوال که کدام فاکتورها مانع رشد قدتان می‌شود باید فاکتورهای موثر بر روی رشد قد را شناسایی کنیم؛ این فاکتورها می‌تواند تاثیرات مثبت یا منفی بر رشد قد داشته باشد که در ادامه هر یک از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فاکتور ژنتیک

در بسیاری از موارد قد افراد توسط فاکتور ژنتیک معین می‌شود؛ اما به یاد داشته باشید که اگر پدر و مادر شما کوتاه قد یا دارای قد متوسط هستند به این معنا نیست که شما هم حتماً کوتاه قد یا قدی متوسط خواهید داشت چرا که قد بلند یک مسئله پلی‌ژنیک است و اگر افراد خانوادگی شما بلند قد باشند احتمال انتقال این ژن بسیار فراوان است.

در حالت کلی هرچند که فاکتور ژنتیک تاثیر فراوانی بر تعیین قد افراد دارد، اما امکان افزایش قد یا کاهش آن نیز در بسیاری از خانواده‌ها وجود دارد؛ پس بهتر است برای رشد قد به سراغ بررسی سایر فاکتورها بروید.

برای خرید مکمل افزایش قد کودکان کلیک کنید.

 جلوگیری از رشد قد

فاکتورهای محیطی یا غیر ژنتیکی

فاکتورهای محیطی یا غیر ژنتیکی به وسیله محیط زیست و محیطی که فرد در آن قرار می‌گیرد تعیین و مشخص می‌شود؛ برخی از فاکتورهای محیطی و غیر ژنتیکی عبارتند از:

  • قرارگیری در معرض دود دخانیات و تنباکو در دوره جنینی
  • بیماری‌های سخت در دوره نوزادی یا کودکی
  • عدم مراقبت‌ صحیح و درست بعد از زایمان
  • کم وزن بودن نوزاد در هنگام تولد

این مقاله را از دست ندهید: بمب افزایش قد

چه خوراکی‌هایی قد را کوتاه می‌کنند؟

بهتر است بعد از آشنایی با فاکتورهای موثر بر رشد یا عدم رشد قد به سراغ مواد غذایی و خوراکی‌های برویم که از رشد قد جلوگیری می‌کنند؛ خوراکی‌هایی که بر رشد قد تاثیرگذار هستند عبارتند از:

انواع شیرینی‌جات

انواع شیرینی‌ها و شکلات‌های شیرین که در دسته شیرینی‌جات قرار می‌گیرند منجر به تسریع افزایش چاقی و اضافه وزن می‌شود؛ جالب است بدانید مصرف بیش از حد شیرینی و شکر باعث آزاد شدن هورمون‌های مسدود کننده در اسکلت بدن شده و از رشد استخوان‌ها جلوگیری یا رشد آنها را محدود می‌کند.

همانگونه که در ابتدا اشاره شد مصرف بیش از حد شیرینی‌جات باعث افزایش چاقی و اضافه وزن در افراد می‌شود، که این موضوع فشار زیادی را به استخوان‌ها وارد کرده و در نتیجه رشد غضروفی و استخوانی را کاهش داده و مانع رشد قد و در نتیجه کوتاهی قد می‌شود.

چربی

مصرف غذاهای چرب کالری اضافه زیادی را به بدن کودکان وارد می‌کند و باعث اضافه وزن در کودکان می‌شود؛ همانگونه که قبل‌تر اشاره شد چاقی و اضافه وزن یکی از موانع برای رشد قد محسوب می‌شود و علاوه بر آن ممکن است در غذاهای فرآوری شده فیبر و ویتامین دی از بین برود و این موضوع تاثیر زیادی بر متابولیسم کلسیم در بدن می‌گذارد

نمک زیاد

نمک فواید زیادی برای بدن دارد و نقش اساسی را ایفا می‌کند اما مصرف بیش از اندازه نمک باعث دفع کلسیم در بدن شده فرد را با کمبود کلسیم مواجه می‌کند؛ هنگامی که میزان مصرف نمک افزایش بیابد آب به طور شدیدی در بدن تجمع پیدا کرده و باعث فشار خون بالا می‌شود به همین دلیل بهتر است خانواده‌ها در هنگام مصرف نمک توجه بیش از حد به خرج دهند.

به یاد داشته باشید که فشار خون بالا علاوه بر تاثیرات فراوان بر بیماری‌های قلبی و عروقی، در سایر نقاط بدن همچون کلیه‌ها نیز تاثیرات منفی می‌گذارد و سدیم و کلسیم را از بدن دفع می‌کند به همین دلیل مانع از رشد قد در کودکان می‌شود.

نوشابه

یکی دیگر از خوراکی‌هایی که از رشد قد جلوگیری می‌کند مصرف نوشابه بیش از اندازه‌ می‌باشد؛ بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی کیس‌های مورد نظر شواهد نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد نوشابه مانع جذب کلسیم شده و تاثیرات منفی بر رشد قد می‌گذارد؛ همچنین مصرف بیش از حد نوشابه پوکی استخوان را به همراه دارد و این نشانه در میان افراد مسن بیشتر به چشم می‌خورد به همین دلیل بهتر است میزان مصرف نوشابه برای تمام سنین کنترل شود.

فست‌فود

شواهد نشان می‌دهد که رشد قد افراد در سال‌های کنونی نسبت به چندین سال قبل تغییر کرده و در حال کاهش است؛ یکی از دلایل کاهش رشد قد افراد نسبت به سال‌های گذشته مصرف بیش از حد فست فود و غذاهایی همچون پیتزا، همبرگر، مرغ سوخاری و … است.

 فست فودها جلوگیری کننده از رشد قد

فست فود به دلیل استفاده از مواد نگهدارنده و همچنین به عنوان یک غذای فراوری شده  سریع آماده می‌شود که این امر باعث از بین رفتن مواد مغذی همچون فیبر، کلسیم و ویتامین دی شده و رشد قد را با اختلال مواجه می‌کند؛ به همین دلیل بهتر است خانواده‌های محترم در مصرف فست فود تعادل را رعایت نمایند.

دارو

برخی از کودکان و نوزادان به دلیل ابتلا به برخی از بیماری‌های خاص مجبور به مصرف داروهایی هستند که رشد قد را با اختلال مواجه می‌کند؛ برخی از داروها همچون کورتون در سنین رشد بسیار مضر است و حتماً باید با تجویز پزشک مصرف شود.

مصرف‌ بیش از حد گوشت

بسیاری از خانواده‌ها برای رشد قد فرزندان خود به صورت مداوم به آنها گوشت گاو می‌دهند اما به یاد داشته باشید که گوشت گاو به دلیل پروتئین بالا نباید بیش از حد مصرف شود زیرا باعث بیماری‌های استخوانی و مفصلی می‌شوند.

مصرف بیش از حد گوشت گاو به دلیل پروتئین بالا آسیب فراوانی به بدن وارد می‌کند؛  از طرف دیگر کلسیم موجود در گوشت گاو بسیار پایین است و عواملی همچون فسفر، سولفور و کلرین که اسیدی هستند منجر‌ به افزایش اسید خون و از دست رفتن کلسیم می‌شوند که در رشد قد بسیار تاثیرگذار است.

بهتر است به جای مصرف گوشت بیش از اندازه گاو به صورت روزانه از مواد غذایی مختلف همچون تخم مرغ، سبزیجات، میوه‌جات و … استفاده نمایید زیرا علاوه بر رژیم غذایی متعادل، رشد متعادل و سلامت را نیز به همراه دارند.

راهکارهای افزایش قد

هرچند که برخی از فاکتورها تاثیر زیادی در رشد قد دارند اما در این قسمت از مقاله به راهکارهای افزایش قد می‌پردازیم که می‌تواند تا حدودی تاثیر مثبت داشته باشد؛ راهکارهای افزایش قد عبارتند از:

خواب مناسب

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد برای رشد قد مناسب در طول روز به حداقل ۸ ساعت خواب مفید نیاز دارند؛ جالب است بدانید بدن انسان در هنگام خواب عمیق هورمونی به نام هورمون رشد را آزاد می‌کند به همین دلیل اگر فرد خواب کافی و مناسب نداشته باشد ممکن است میزان این هورمون کاهش پیدا کرده و از رشد قد جلوگیری نماید.

برای رسیدن به این هدف ابتدا ساعت خواب خود را تنظیم کرده و پس از آن به دنبال یک محیط کاملاً آرام و مناسب برای خواب باشید. تمام عواملی که شما را از خوابیدن یا خواب مناسب منع می‌کند را حذف کرده و کنار بگذارید؛ بهتر است قبل از خوابیدن از وسایل الکترونیکی همچون موبایل، تلویزیون ..‌. و همچنین از مصرف مواد کافئین‌دار خودداری کرده به جای مصرف این گونه نوشیدنی‌ها دمنوش بابونه مصرف نمایید.

رژیم غذایی سالم

مصرف مواد غذایی از دوره کودکی تا دوره سالمندی اهمیت فراوانی دارد و بر رشد قد نیز تاثیر فراوانی می‌گذارد به همین دلیل بهتر است در رژیم غذایی روزانه خود انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین دی، کلسیم، روی و سایر مواد مغذی را قرار دهید.

مصرف غذاهایی همچون ماهی، قارچ، تخم مرغ، گوشت بوقلمون، لبنیات، انواع سبزیجات، پنیر، سویا، غلات، مارچوبه، صدف و نخود میزان فراوانی از کلسیم، روی و ویتامین دی را در خود جای داده‌اند؛ از دیگر منابعی که می‌توان از طریق آن ویتامین دی زیادی جذب کرد نور مستقیم خورشید است.

ورزش

افرادی که به صورت منظم و مداوم به ورزش و تمرینات ورزشی می‌پردازند به دلیل نیاز بدن به مواد مغذی بیشتر به رشد قد خود کمک فراوانی می‌کنند؛ یکی دیگر از فواید فوق العاده ورزش در رشد قد، آزاد سازی و تولید هورمون‌های رشد می‌باشد زیرا زمانی که تمرینات ورزشی با خواب عمیق و کافی همراه باشد تولید هورمون رشد را افزایش می‌دهد.

 ورزش برای رشد قد

از ورزش‌هایی که می‌تواند به رشد قد کمک فراوانی کند می‌توان به شنا کردن، طناب زدن، بارفیکس و تمرینات کششی اشاره کرد؛ تمامی این ورزش‌ها به دلیل درگیر کردن ماهیچه و عضلات می‌تواند تاثیر خوبی در افزایش رشد قد بگذارد.

موقعیت بدنی

بسیاری از افراد در طول روز به دلیل موقعیت بدنی نامناسب دچار حالات مختلف نخاع شده و فرم اصلی بدن خود را از دست می‌دهند به همین دلیل با سرکوب رشد قد نیز مواجه می‌شوند؛ تمرینات ورزشی مختلفی وجود دارد که تا حد زیادی حالات مختلف نخاع را اصلاح می‌کند به همین دلیل بهتر است برای عدم آسیب به ستون فقرات حالت نشستن خود را اصلاح کرده و از نشستن طولانی مدت در پشت میز خودداری کنید.

تقویت سیستم ایمنی

تقویت سیستم ایمنی بدن اثرات مثبتی در رشد قد افراد دارد زیرا در هنگام تقویت سیستم ایمنی، بدن با بیماری‌های کمتری روبرو می‌شود یا سرعت بروز بیماری‌ها به کندی صورت می‌گیرد به همین دلیل فرد رشد قدی مناسب‌تری نسبت به افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند پیدا می‌کند.

برای تقویت سیستم ایمنی بهتر است از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کرده و به مصرف غلات سبوس‌دار، لبنیات، میوه و سبزیجات بپردازید؛ علاوه بر این موارد مصرف آجیل و ماهی می‌تواند تا حد زیادی سلامت سیستم ایمنی را تضمین کند.

همچنین برای کمک به افزایش قد می‌توانید از مکمل‌هایی مثل ال آرژنین زیر نظر پزشک استفاده می‌کند.

نکات تکمیلی در مورد خوراکی هایی که از رشد قد جلوگیری می کند

تاکنون به این سوال که چه خوراکی‌هایی قد را کوتاه می‌کنند پاسخ دادیم؛ حال برخی از نکات تکمیلی را ذکر می‌کنیم:

  • بهتر است در مصرف موادی همچون شیرینی‌جات، غذاهای چرب، نوشابه، فست فود، گوشت گاو، نمک و … تعادل را رعایت نمایید.
  • مصرف آب کافی را در طول روز جدی بگیرید زیرا آب کافی سموم را از بدن دفع می‌کند و باعث هضم و افزایش متابولیسم در بدن می‌شود.
  • از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری نمایید زیرا این دو مورد از فاکتورهای مهمی هستند که مانع رشد قد می‌شوند.
  • بهتر است برای افزایش رشد قد از مکمل‌های مناسبی استفاده نمایید که انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی را در خود جای داده‌اند؛ بهتر است این مکمل‌ها را با مشورت پزشک و از داروخانه‌های معتبر تهیه نمایید.
  • اگر شما در خانواده‌ای زندگی می‌کنید که بیشتر افراد آن قد کوتاهی دارند؛ بهتر است قبل از اتمام سن رشد از پزشک متخصص در ارتباط با رشد مناسب مشورت بگیرید.
  • افزایش قد از طریق عمل جراحی نیز ممکن است اما تنها 7 سانت افزایش قد را به همراه دارد، به این نکته توجه کنید که افزایش قد از طریق عمل جراحی باید آخرین گزینه شما برا افزایش قد باشد زیرا علاوه بر هزینه های گزاف، بسیار دردناک و پر عارضه است.

بیشتر بدانید: طریقه مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد

سخن پایانی در مورد خوراکی هایی که قد را کوتاه می کنند

بسیاری از خانواده‌ها این دغدغه را دارند که مصرف چه خوراکی‌هایی از رشد قد فرزندانشان جلوگیری می‌کند؛ ما در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به این سوال که چه خوراکی‌هایی قد را کوتاه می‌کنند؟ پاسخ دادیم؛ همانگونه که ذکر شد بسیاری از عوامل بر رشد قد تاثیرگذار است اما خود افراد نیز با رعایت برخی از نکات همچون ورزش، رژیم غذایی، خواب کافی و مناسب و همچنین عدم مصرف برخی از مواد غذایی می‌توانند در رشد قد تاثیرگذار باشند.

به خانواده‌ها پیشنهاد می‌شود که برای رشد قد فرزندانشان تمام نکات ذکر شده در مقاله را جدی بگیرند و اگر بیش از حد نگران رشد قد فرزندانشان هستند قبل از به پایان رسیدن سن رشد با پزشک متخصص مشورت نمایند تا علاوه بر دریافت راهکار از نگرانی خود بکاهید؛ متشکریم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

source

توسط