به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سفر جاری به بیروت، با نبیه بری رییس مجلس لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار آخرین وضعیت جنگ رژیم غاصب صهیونیستی علیه غزه، آتش بس قریب الوقوع، راه‌های تثبیت آتش‌بس احتمالی و کمک رسانی به ملت مظلوم فلسطین و نیز تقویت ثبات و امنیت در منطقه مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین آخرین وضعیت روند سیاسی در لبنان نیز از موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر در این دیدار بود.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با نبیه بری رییس مجلس لبنان، ضمن تبریک روز ملی این کشور، از نقش ویژه بری در لبنان و تحولات منطقه از جمله حمایت از فلسطین تشکر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت بر اساس ارزیابی‌های کارشناسان داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی بعد از عملیات طوفان الاقصی در ۷ اکتبر، دچار فروپاشی بی سابقه داخلی شد، فلذا آمریکا بطور نامحدود و بدون قید و شرط، در کنار رژیم صهیونیستی ایستاد تا شعارهای واهی و رویاهای بلندپروازانه رژیم صهیونیستی محقق شود، اما اکنون آمریکا به این نتیجه رسید که رژیم اسرائیل در تحقق حداقلی شعارهای خود ناتوان است و وضع موجود قابل استمرار نیست، فلذا بدون دستیابی به ذره‌ای از اهداف اعلام شده خود، به قبول آتش بس موقت تن داده‌اند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به طراحی‌های سیاسی پشت پرده آمریکا برای غزه و حماس و مقاومت فلسطین گفت؛ آینده غزه و فلسطین را مردم فلسطین تعیین می‌کنند، نه آمریکا و رژیم صهیونیستی.

نبیه بری رییس مجلس لبنان نیز در این دیدار با تشکر از حمایت قوی سیاسی ج. ا. ایران از فلسطین و نقش حکیمانه ایران در خصوص تحولات جاری در غزه و منطقه، به تبیین دیدگاه‌های خود در خصوص بحران غزه پرداخت و گفت، این جنگ، جنگ رژیم اسرائیل علیه بیمارستانها است. وی افزود، مقاومت و ملت فلسطین در داخل غزه توانستند به رغم همه جنایاتی که رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطینی مرتکب شد، میدان جنگ را به نفع خود مدیریت کنند، فلذا میدان سیاست نیز باید در همین راستا و در چارچوب خواست و اراده ملت فلسطین رقم بخورد. بری افزود لبنان به رغم مشکلاتی که دارد، اما این بار نیز مثل همیشه به مسئولیت خود در حمایت از فلسطین عمل کرد و بیشترین حمایت ممکن را از فلسطین به عمل آورد.

در این دیدار مسائل مرتبط با روند سیاسی لبنان نیز مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

source

توسط