وکیل هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و از معترضان به حجاب اجباری، روز یکشنبه ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) اعلام کرد موکلش توسط دادگاه انقلاب به ۶ ماه حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۱۵ میلیون تومان محکوم شده است.

پیش از این دادستانی تهران از تشکیل پرونده قضائی برای هفت زن هنرمند از جمله هانیه توسلی خبر داده بود.

بنابر گفته مریم کیان‌ارثی و به نقل از حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، علت این محکومیت «انتشار مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی» عنوان شده است.

وی گفته است که هرچند اجرای این حکم برای مدت ۳ سال تعلیق شده است، با این حال نسبت به حکم صادره اعتراض خواهند کرد. به گفته مقامات قضائی ایران هانیه توسلی یک پرونده مفتوح دیگر نیز در شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دارد.

پیشتر دادستانی تهران از اعلام جرم و تشکیل پرونده قضائی برای هفت زن هنرمند، از جمله هانیه توسلی، به اتهام «نشر اکاذیب رایانه‌ای و نشر مطالب بدون سند» خبر داده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هانیه توسلی، از جمله هنرمندان زنی بود که در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی موضع گرفت و در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطالبی را منتشر کرد.

او در ۲۵ شهریور سال گذشته برای چند روز دستگیر شد و به «مکان نامعلومی» انتقال یافت. هانیه توسلی همچنین از سینماگرانی بود که در حمایت از اعتراضات ۱۴۰۱ ایران جشنواره فیلم فجر را تحریم کرد.

وی به تازگی در واکنش به مرگ آرمیتا گراوند نوشت: «فقط ۱۷ سال داشت، زندگی‌مان کابوس است … چشمانم از اشک ریختن خسته شده، فقط مات و مبهوتم. با دردی سنگین در قلبم. درد است؟ خشم است؟ غصه؟ نمی‌دانم.»

source

توسط