بومیان آمریکا که با نام سرخپوست ها بیشتر شناخته می شوند در صنعت سرگرمی حضور ثابتی داشته اند و تلاش های آن ها برای خودنمایی در این عرصه نیز اکنون در حال به رسمیت شناخته شدن است. پس از سال ها تلاش و تعهد، بازیگران بومی آمریکا کم کم مورد تحسین قرار می گیرند. بسیاری از این بازیگران سرخپوست بااستعداد دهه ها زحمت کشیده اند و استمرار و تلاش آن ها در حال نتیجه دادن است. برخی از آن ها در فیلم های بزرگ و سریال های جذاب تلویزیونی نقش های مهمی دارند، در حالی که برخی دیگر از پلتفرم های خود برای اشتراک گذاری داستان های سرخپوستی و پرورش درک فرهنگی از جامعه آن ها استفاده می کنند. بیایید نگاهی به برخی از این بازیگران سرخپوست دوست داشتنی بیندازیم که دل بسیاری از مردم جهان را به دست آوردند.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۱- وس استودی

وس استودی سابقه درخشان پنج دهه فعالیت در صنعت فیلمسازی را دارد. او که در یک خانواده سرخپوست چروکی (Cherokee) به دنیا آمده بود، تنها به زبان چروکی صحبت می کرد و بدنبال بدست آوردن مدرک حرفه ای در رشته خشکشویی بود. استودی پس از یک سال خدمت در جنگ ویتنام، انتخابی محوری برای دنبال کردن دنیای سینما را انجام داد که زندگی او را تغییر داد. از نقاط برجسته زندگی حرفه ای او می توان به بازی های قابل توجه و تحسین برانگیز در فیلم های نمادینی مانند مردان مرموز (Mystery Men)، آواتار (Avatar)، با گرگ ها می رقصد (Dances with Wolves)، مخمصه (Heat) و بسیاری دیگر اشاره کرد.

علاوه بر این، او مشارکت قابل توجهی در تلویزیون نیز داشته است و در سریال هایی مانند داستان های عامه پسند (Penny Dreadful)، جاده سرخ (The Red Road) و سگ های رزرو (Reservation Dogs) حضور داشته است. استعداد و تعهد استودی احترام زیادی برای او به ارمغان آورده است. او اولین جایزه اسکار افتخاری برای یک بومی آمریکایی را بدست آورده است، اعتباری که قطعاً استودی لیاقت آن را داشته است.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۲- گراهام گرین

گراهام گرین، یک سرخپوست آمریکایی از قبیله اونیدا (Oneida) است که در منطقه سرخپوستی شش ملت در اونتاریو، کانادا به دنیا آمد. او ماجراجویی بازیگری خود را با اجرای نمایش های تئاتر در انگلستان و تورنتو در اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد. گرین اولین کار تلویزیونی خود را در سال ۱۹۷۶ در یکی از قسمت های کارآگاهان بزرگ (The Great Detectives) تجربه کرد و در اوایل دهه ۱۹۸۰ با فیلم دویدن شجاعانه (Running Brave) به شهرت رسید.

فیلموگرافی گرین قابل توجه است و نقش های نمادینی مانند پرنده لگد زن در با گرگ ها می رقصد و کارآگاه جو در جان سخت ۳ (Die Hard with a Vengeance) بسیار قابل توجه هستند. او نقش شخصیت های برجسته بومی آمریکا مانند گاو نشسته و تکومسه را به تصویر کشیده و تنوع کاری خود را به رخ کشیده است. قابل ذکر است که او در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از اعضای محفل کانادا (Order of Canada) مورد تجلیل قرار گرفت که مشارکت او در دنیای هنر کانادا را به رسمیت می شناخت.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۳- مارتین سنسمیر

مارتین سنسمیر به عنوان نماینده موج جدیدی از بازیگران سرخپوست، میراث آلاسکایی و اروپایی – آمریکایی خود را در آغوش کشیده و به نمایش گذاشته است. او از شغل جوشکار دکل های نفتی دست کشید و به دنبال رویاهای بازیگری خود رفت، به لس آنجلس نقل مکان کرد و اولین نقش خود را در فیلم علمی تخیلی فراتر از آسمان (Beyond the Sky) به دست آورد. سنسمیر در حال خلق یک مسیر امیدوار کننده در دنیای بازیگری برای خود است و نقش های دائمی را در سریال های محبوب تلویزیونی مانند وست ورلد (Westworld)، یلواستون (Yellowstone) و ۱۸۸۳ ایفا می کند.

او همچنین در فیلم جاده یخی (The Ice Road) با لیام نیسون همبازی بود. سنسمیر که به خاطر اخلاق کاری قوی و غرور فرهنگی عمیقش شناخته می شود، به شکلی استراتژیک و دقیق در حال بالا رفتن از نردبان شهرت و اعتبار در هالیوود است و در این صنعت رو به شهرت پیش می رود. تعهد او به هنر و میراثش نیز همزمان با خبرساز شدن بیش از پیش او در صنعت فیلمسازی، در حال صدا کردن است.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۴- امبر میدتاندر

علاقه مندان به فیلم های اکشن، سال گذشته با انتشار جدیدترین فیلم غارتگر به نام شکار (Prey) هیجان زده شدند. این فیلم که مورد استقبال قرار گرفت، یک بازیگر فوق العاده با استعداد بومی آمریکا از نژاد آسینبیون، به نام امبر میدتاندر را در نقش اول خود دارد. علی رغم شروع زودهنگام بازیگری در دوران کودکی، این بازیگر ۲۶ ساله قبیله فورت پِک سیو اکنون واقعاً در حال نشان دادن خود است.

میدتاندر پیش از بازی در فیلم شکار، نقش آفرینی های قابل توجهی در فیلم هایی چون تک تیرانداز (The Marksman)، جاده یخی و اگر سنگ از آسمان ببارد (Hell or High Water) داشته است. او همچنین نقش های مهمی در سریال های تلویزیونی مانند لژیون (Legion) ایفا کرده است. او قرار است در اقتباس لایو اکشن جدید آواتار: آخرین بادافزار (Avatar: The Last Airbender)، که بر اساس سری انیمه های محبوب به همین نام است، نقش آفرینی کند.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۵- زان مک کلارنون

از دیگر بازیگران مشهور بومی آمریکا که سابقه ای سه دهه ای دارد، می توان به زان مک کلارنون اشاره کرد که به خاطر نقش های استثنایی اش در مجموعه های تلویزیونی مانند لانگمایر (Longmire)، فارگو (Fargo)، وست ورلد (Westworld) و سگ های رزرو شناخته شده است. او که از سمت مادری با نژاد هانکپاپا لاکوتا در ارتباط است، آخر هفته هایش را با پدربزرگ و مادربزرگش در منطقه حفاظت شده سرخ پوستان بلک فیت می گذراند و خود را در ریشه های نژادی اش غرق کرد.

علاقه مک کلارنون به بازیگری زمانی شکل گرفت که برای بازی در یک تئاتر انتخاب شد و از آن زمان حضور ثابتی در این صنعت داشته است. مک کلارنون بازی های برجسته ای در فیلم هایی مانند تاماهاوک اسخوانی (Bone Tomahawk) و دکتر اسلیپ (Doctor Sleep) و همچنین سریال های تلویزیونی مانند بارک اسکینز (Barkskins) و بادهای تاریک (Dark Winds) ایفای نقش کرده و استعداد و تنوع بازی خود را به نمایش گذاشته است.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۶- فارست گودلاک

فارست گودلاک، بازیگر آینده دار سرخپوست آمریکایی، به خاطر ایفای نقش در کنار لئوناردو دی کاپریو در فیلم از مرگ بازگشته (The Revenant) به شهرت رسید. گودلاک که از نیومکزیکو آمده است، پیشینه ای غنی از لحاظ فرهنگی دارد و پدرش از تبار ناواهو و نسب مادرش متشکل از ریشه های هیداتسا، ماندان، ناواهو و تسیمشیان است.

گودلاک با وجود اینکه در مراحل اولیه زندگی حرفه ای خود قرار دارد، با بازی جذاب خود در فیلم درام Cherry و مجموعه تلویزیونی جمهوری سارا (The Republic of Sarah) خود را به شدت مطرح کرده است. استعداد و میراث متنوع گودلاک به موقعیت رو به رشد او در صنعت سرگرمی کمک کرده است.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۷- تانتو کاردینال

تانتو کاردینال که در فورت مک موری متولد شده است, شرکت تئاتر سرخپوستی ساسکاچوان را تاسیس کرد و از دهه ۱۹۷۰ در تولیدات تئاتری فعال بوده است. او در نسخه سرخپوستی نمایشنامه شاه لیر اثر شکسپیر بازی کرده و در فیلم ها و سریال های تلویزیونی متعددی ظاهر شده است. از فیلم های قابل توجه کاردینال می توان به زبان خاموش (Silent Tongue), رودخانه باد (Wind River), تاریکی را بگیر (Hold the Dark) و بسیاری دیگر فیلم و سریال های مطرح اشاره کرد .

به تازگی او نقش مادر لی لی گلادستون را در فیلم قاتل ماه گل (Killer of the Flower Moon) ساخته مارتین اسکورسیزی بازی کرده است. کاردینال, که یک فعال محیط زیست است, در سال ۲۰۱۱ به دلیل اعتراض به کشیدن خط لوله کی استون ایکس ال دستگیر شد. در سال ۲۰۱۷, او جایزه اِرل گری آکادمی سینما و تلویزیون کانادا را به خاطر دستاوردهای برجسته اش در طول زندگی خود دریافت کرد.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۸- آدام بیچ

آدام بیچ, یکی از اعضای جامعه سرخپوستان آنیشینابی, با دشواری های زیادی بزرگ شد. او که در سنین کودکی یتیم شده بود, با مادربزرگش در وینیپگ زندگی می کرد و در آنجا به عشق خود به بازیگری به عنوان راهی برای ابراز خودش پی برد. ماجراجویی بیچ در دنیای بازیگری با فیلم Lost in the Barrens در سال ۱۹۹۰ آغاز شد که شروع یک حرفه موفق برای او بود .

فیلم رمزگویان باد (Windtalkers) موفقیت بزرگ او در کنار نیکولاس کیج بود که درها را به روی نقش های مهمی در فیلم هایی مانند گرگینه ها (Skinwalkers), متخاصمان (Hostiles) و بسیاری دیگر و همچنین سریال های تلویزیونی مانند دکتر خوب (The Good Doctor) باز کرد. به طور ویژه, بازی او در نقش ویکتور جوزف در فیلم Smoke Signals, یک فیلم مستقل مهم از حیث فرهنگی که تماماً توسط بومیان آمریکا تولید شده بود، در آرشیو ملی فیلم آمریکا به رسمیت شناخته و ثبت شده است.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۹- رائول تروهی یو

رائول تروهی یو, بازیگر سرخپوست آمریکایی, با سابقه بیش از چهار دهه در صنعت سینما و تلویزیون, به خاطر ایفای نقش در آپوکالیپتو یا آخرالزمان (Apocalypto) ساخته مل گیبسون به شهرت رسید اما ماجراجویی او در عرصه هنر به عنوان یک تک نواز و رقصنده با تئاتر رقص نیکولاس آغاز شد. در طول دهه ۸۰, او برای تئاترهای مختلف رقصید و تئاتر رقص سرخپوستی آمریکایی را به طور مشترک کارگردانی کرد.

تروهی یو که در دهه ۹۰ به بازیگری روی آورده بود, با جدیت فیلموگرافی قابل توجه خود را ساخت و نقش های مهمی را در فیلم هایی مانند دنیای جدید (The New World), پدر خونی (Blood Father), ریدیک (Riddick) و دو فیلم سیکاریو (Sicario) ایفا کرد. در سال های اخیر, او به خاطر ایفای نقش چه تازا رومرو در سریال Mayans M.C. طرفداران جدیدی پیدا کرده و تنوع کاری و استعداد خود را در صنعت سرگرمی به نمایش گذاشته است.

بهترین بازیگران سرخپوست تاریخ سینما

۱۰- مایکل هورس

مایکل هورس که از نژاد یاکوی بود, اگر چه به اندازه دیگر بازیگران این فهرست برای مخاطبان امروزی شناخته شده و آنطور که باید مورد تمجید قرار نگرفته اما حرفه موفقی در به تصویر کشیدن شخصیت های سرخپوست آمریکا در رسانه های مختلف داشته است. اولین نقش سینمایی او در نقش تونتو در فیلم افسانه رنجر تنها (The Legend of the Lone Ranger) بود. از نقش های قابل توجه هورس در کارنامه سینمایی اش می توان به حضور در فیلم های مسافر ۵۷ (Passenger 57), آوای وحش (The Call of the Wild) و تویین پیکس: تکه های گمشده (Twin Peaks: The Missing Pieces) اشاره کرد.

در تلویزیون, او در سریال هایی مانند توئین پیکس, تسخیرناپذیران (The Untouchables) و سریال محبوب Claws حضور داشته است. علاوه بر این, هورس در سریال های معروفی مانند پرونده های مجهول (The X-Files), واکر (Walker)، رنجر تگزاسی (Texas Ranger) و جهنم متحرک (Hell on Wheels) نقش های تک قسمتی متعددی را بازی کرده است. در این صنعت به خاطر نقش های متنوع و مشارکت های قابل توجهش در سینما و تلویزیون مورد احترام قرار گرفته است.

source

توسط