به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ فرشاد محمدپور، معاون نظارت بانک مرکزی در جلسه‌‌‌ای که به منظور تبادل‌نظر در رابطه با برنامه اجرایی شبکه بانکی برای ارتقای نظام مبارزه با پولشویی و رفع چالش‌‌‌های مرتبط با آن با حضور مدیران عامل بانک‌‌‌ها، اعضای هیات‌مدیره و نمایندگان مبارزه با پولشویی شبکه بانکی در محل بانک مرکزی برگزار شد، گفت: تا زمانی که بانک‌‌‌ها به نقطه مطلوب و کیفیت مناسبی در حوزه مبارزه با پولشویی دست یابند، به ارزیابی‌‌‌های مستمر خود ادامه و نتایج آن را نیز در اختیار شبکه بانکی قرار خواهیم داد. 

او با تاکید برضرورت نظارت جدی بانک‌‌‌ها در زمینه معضل حساب‌‌‌های اجاره‌‌‌ای، افزود: حساب‌‌‌های اجاره‌‌‌ای یکی از مهم‌ترین مباحثی است که اثرات مختلف منفی آن در حوزه‌های مختلف مشهود است و یکی از مهم‌ترین آثار منفی این پدیده در ماه‌‌‌های اخیر در زمینه کنترل بازار ارز به عینه مشاهده شد و بنابراین توجه ویژه به این موضوع ضرورت دارد.

محمدپور اجرایی شدن «دستورالعمل نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری» را یکی از اولویت‌‌‌های حوزه نظارت عنوان کرد و ادامه داد: بانک‌‌‌ها باید با جدیت هرچه بیشتر به پیاده‌سازی این امر اقدام کنند؛ چراکه این موضوع در تعاملات بانک مرکزی با بانک‌‌‌ها اثرگذار خواهد بود و تا دی ماه در بانک‌‌‌هایی که این مهم عملیاتی نشده باشد، برخورد متناسب و جدی صورت می‌گیرد؛ چرا که اجرا نشدن این دستورالعمل کیفیت درآمد و شناسایی درآمد و سود و طبقه‌‌‌بندی دارایی‌‌‌ها را در صورت‌‌‌های مالی بانک‌‌‌ها تحت‌تاثیر قرار می‌‌‌دهد.

معاون نظارت بانک مرکزی بیان کرد: در جلسه اخیر رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌‌‌ها به دلیل اهمیت مباحث نظارتی، مقرر شد در جلسه‌‌‌ای مباحث مذکور با تفصیل بیشتر برای نمایندگان شبکه بانکی ارائه شود. براین اساس، پیش از این نیز بازرسی جامع نحوه اجرای مقررات و الزامات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم با رویکرد ریسک‌محور توسط این بانک انجام و نتایج برای هر یک از موسسات اعتباری ارسال شده بود.

او تصریح کرد: ضروری است گزارش‌‌‌های بانک مرکزی در هیات‌مدیره بانک‌‌‌ها مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌‌‌ای منسجم و مدون توسط هیات‌مدیره بانک‌‌‌ها ارائه شود که ارتقای کیفیت موضوعات نظارتی و به‌ویژه مبارزه با پولشویی را مورد توجه قرار دهد. بنابراین از حوزه مبارزه با پولشویی بانک مرکزی نیز خواسته‌‌‌ام برنامه‌‌‌های شبکه بانکی از آنها اخذ شود.

محمدپور تاکید کرد: در جریان این گزارش که تهیه آن بیش از یک سال به طول انجامید، حوزه‌‌‌های مبارزه با پولشویی بانک‌‌‌ها حضوری فعالانه داشتند و از آنها قدردانی می‌‌‌کنم. البته در این زمینه، گام بعدی آن است که هیات‌مدیره بانک‌‌‌ها این موضوع را جدی بگیرند و برنامه‌‌‌ای را برای آن تدوین کنند تا به واسطه این برنامه در گزارش بعدی، شاهد رشد کیفی فعالیت‌‌‌های نظارتی بانک‌‌‌ها باشیم.

معاون نظارت بانک مرکزی با بیان اینکه گزارش مذکور، اولین گزارش جامع درخصوص شرایط، جایگاه و نحوه رفتار بانک‌‌‌ها در حوزه مبارزه با پولشویی بود، ‌‌‌گفت: این موضوع از ابعاد مختلفی برای بانک‌‌‌ها حائز اهمیت است. تا یک ماه آینده همه بانک‌‌‌ها برنامه اصلاحی و ارتقا را مبتنی بر گزارش بانک مرکزی ارائه کنند و تا پایان سال نیز گزارشی به‌روز از روند اصلاح، مجددا تهیه خواهد شد.

source

توسط