یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
منتشر شده در 2022/09/07
منتشر شده در 2022/09/07
پس از انتشار اولین تصویر از Sagittarius A*، سیاهچاله عظیم در مرکز کهکشان راه شیری همچنان توجه ها را به خود جلب می کند. امروز با این ستاره که با سرعت باورنکردنی دور او می چرخد.
[در ویدئو] اولین تصویر از سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری، کمان A* EHT به تازگی از اولین تصویر از سیاهچاله مرکزی کهکشان ما به نام Sagittarius A* رونمایی کرده است. این هیولای نجومی با جرم 4 میلیون خورشیدی در فاصله 27000 سال نوری از ما قرار دارد و قطر سایه آن معادل 15 برابر فاصله زمین و ماه است!
چند هفته پیش، اخترشناسان اولین تصویر از کمان A* (SgrA*)، سیاهچاله عظیم در مرکز کهکشان راه شیری را برای ما فاش کردند. لحظه ای تاریخی پس از M87*. امروز، این ستاره ای است که حول هیولایی می چرخد که باعث می شود مردم درباره آن صحبت کنند. زیرا محققان دانشگاه کلن (آلمان) و دانشگاه ماساریک برنو (جمهوری چک) به تازگی اندازه‌گیری کرده‌اند که این ستاره به نام S4716 تنها در 4 سال یک انقلاب کامل از Sagittarius A* ایجاد می‌کند. به اندازه ای است که آن را به ستاره ای با کوتاه ترین دوره مداری شناخته شده برای ستاره شناسان تبدیل کنیم.
زیرا با سرعت بالایی حرکت می کند. کمتر از 8000 کیلومتر در ثانیه (کیلومتر بر ثانیه). اما همچنین به این دلیل که در فاصله بسیار کمی از سیاهچاله ی عظیم ما می چرخد . فقط 100 واحد نجومی درک کنید، در فاصله ای معادل تنها 100 برابر فاصله ای که ما را از خورشید جدا می کند — یعنی 100 برابر 149،597،870 کیلومتر.
در اینجا، Sagittarius A*، سیاهچاله بسیار پرجرم در مرکز کهکشان راه شیری با یک صلیب سیاه مشخص شده است. خطوط رنگی مدارهای فرضی برخی از ستارگان را نشان می دهد که به دور آنها می چرخند. از جمله S4716 معروف. © Peißker et al., The Astrophysical Journal
مشاهدات در یک دوره تقریبا 20 ساله انجام شد. توسط حداقل پنج تلسکوپ پشتیبانی می شود. چهار مورد از آنها برای جمع آوری داده های دقیق تر و دقیق تر همراه شده اند. اما به گفته اخترشناسان، ما در اینجا به حدی می رسیم که با استفاده از تلسکوپ های سنتی چه کاری می توان انجام داد.
برای محققان، شاید غیرمنتظره ترین چیز این باشد که مشاهدات آنها نشان می دهد که این ستاره در مداری پایدار قرار گرفته است. آنها همچنین با توجه به دشواری مشاهده ستاره‌ها در نزدیکی سیاهچاله‌ای مانند سیاهچاله‌ای که در مرکز راه شیری قرار دارد، تخمین می‌زنند که S4716 باید در جای دیگری شکل گرفته باشد. سپس نزدیک شدن به Sgr A* از این طریق تحت تأثیر فعل و انفعالات با ستارگان دیگر یا اجرام دیگری که اخترشناسان آن را به عنوان خوشه S تشکیل می دهند. خوشه ای متراکم از ستاره ها ، درخشندگی ها و جرم های مختلف، در محیط نزدیک سیاه ابرپرجرم ما. سوراخ
!
از ثبت نام شما سپاسگزاریم.
خوشحالم که شما را در جمع خوانندگان ما دارم!
سریعترین ستاره کهکشان با سرعت 24000 کیلومتر بر ثانیه در حال پرتاب است!
source

ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

source

توسط salamatsun