به این ترتیب، توصیه می‌شود که زخم‌ها فقط در موارد زیر به طور معمول با تعویض پانسمان تمیز شوند:

فعالیت سلولی زمانی بهینه می شود که دمای پایدار 370 درجه سانتیگراد در زخم حفظ شود. این مطالعه اولیه همچنین نشان داد که پس از پاکسازی با محلول سرد، زخم ممکن است تا 40 دقیقه طول بکشد تا به دمای مطلوب برای بهبود برسد.

کاهش دمای بستر زخم منجر به کاهش سطح اکسیژن و لکوسیت‌های کم تری می‌ شود که برای مبارزه با عفونت حیاتی هستند. بنابراین، اگر دمای 37 درجه سانتیگراد به دلیل تعویض مکرر پانسمان و پاکسازی با محلول سرد حفظ نشود، خطر تاخیر در بهبود زخم وجود دارد. متخصصان، اگر تصمیم بگیرند که پاکسازی مناسب است، باید اطمینان حاصل کنند که دمای محلول مورد استفاده زخم را بی جهت خنک نمی کند.

به طور سنتی، نرمال سالین استریل (0.9٪) به دلیل کیفیت ایزوتونیک به عنوان محلول پاک کننده انتخابی استفاده می شود، به این معنی که روند بهبود طبیعی را مختل نمی کند. با این حال، در یک بررسی سیستماتیک هیچ تفاوتی در میزان عفونت در زخم‌های حاد، جراحی یا مزمن تمیز شده با آب آشامیدنی در مقایسه با زخم‌هایی که با نرمال سالین استریل تمیز می‌ شوند، پیدا نشد.  آب آشامیدنی یک جایگزین مطمئن و موثر برای نرمال سالین استریل برای پاکسازی زخم است. با وجود این شواهد قوی، آب شیر آشامیدنی هنوز به طور جهانی در عمل بالینی مورد استفاده قرار نمی گیرد، و تصمیم گیری در مورد استفاده از آن اغلب بر اساس تجربه شخصی، ترجیحات شخصی، تنظیمات بالینی و پروتکل محلی است.

اگرچه شواهد نشان می ‌دهد که آب لوله‌ کشی راه‌ حلی بی‌ خطر برای پاک‌ سازی زخم است – به‌ ویژه برای زخم‌ های مزمن، متخصصان سلامت باید مراقب محیطی باشند که در آن کار می‌ کنند. به این ترتیب، اگرچه ممکن است استفاده از آب لوله کشی در خانه بیمار یا در یک جراحی عمومی راحت باشد، اما در بیمارستان ممکن است استفاده از کیسه های آب استریل یا نرمال سالین ترجیح داده شود. در شرایط حاد، اگر متخصصان تصمیم به استفاده از آب لوله کشی برای تمیز کردن زخم دارند، باید اجازه دهند شیر آب یا سر دوش برای چند ثانیه قبل از استفاده از آب کار کند تا هرگونه ناخالصی و باکتری از بین برود.

اگر بیمار با زخم باز در خانه است و نیاز به تمیز کردن است، دوش گرفتن روش ترجیحی برای شستشو است – و همچنین ممکن است احساس سلامتی بیمار را افزایش دهد.

برای بیمارانی که ایمنی ضعیفی دارند، زخم‌های دیابتی، زخم‌های پا یا زخم‌هایی که استخوان یا تاندون در آنها قرار دارد، ممکن است استفاده از محلول‌های استریل به جای آب لوله‌کشی به عنوان اقدامی پیشگیرانه برای کاهش خطر عفونت مناسب ‌تر باشد.

موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی توصیه می کند که از نرمال سالین استریل برای پاکسازی زخم های جراحی در 48 ساعت اول پس از جراحی استفاده شود.  هنگامی که محل برش بهبود یافت و زخم دیگر باز نشد، نیازی به تمیز کردن زخم نیست.

ضد میکروبی های موضعی معمولاً برای کاهش تعداد باکتری ها در موارد زیر استفاده می شوند:

محصولات ضد میکروبی می توانند میکروارگانیسم ها را مهار یا ریشه کن کنند و فعالیت طیف گسترده ای در برابر باکتری ها و قارچ های اصلی موجود در زخم ها داشته باشند.

تا همین اواخر، ضد عفونی کننده ها برای استفاده معمول در مراقبت از زخم توصیه نمی شدند.  با این حال، آنها به تدریج در حال تبدیل شدن به یک مکمل محبوب برای ابزار مراقبت از زخم برای مدیریت زخم‌هایی هستند که با علائم آشکار کلونیزاسیون بحرانی، از جمله وجود بیوفیلم و اگزودای اضافی، بافت نکروزه یا بقایای ظاهر می ‌شوند.

زخم های مزمن مستعد ایجاد بار باکتریایی بالا هستند زیرا برای مدت طولانی باز می مانند. اگر بار باکتری کاهش نیابد یا به طور موثر مدیریت نشود، باکتری ها به سرعت به تکثیر خود ادامه خواهند داد. اگر این مرحله به مرحله بحرانی برسد، زخم ممکن است به عفونت موضعی پیشرفت کند.

استفاده از محلول های پاک کننده ضد عفونی کننده – به ویژه در زخم های شدید کلونیزه شده – در موارد زیر وجود دارد:

نوشته چه زمانی تمیز کردن زخم ضروری است و چه محلولی باید استفاده شود؟ اولین بار در شرکت پیک دارو توسعه | پانسمان سوربکت | درمان زخم و معرفی پانسمان های نوین سوربکت. پدیدار شد.

source

توسط salamatsun