پیشنهاد نویسنده:

گیاه افتیمون از جمله گیاهانی است که خاصیت دارویی دارد و در طب سنتی از آن بسیار استفاده می شود. گیاه افتیمون از منظر طب سنتی یک گیا گرم و خشک است. پس این گیاه برای کسانی که طبع سردی دارند توصیه می‌شود. طب سنتی ادعا می‌کند که طبع سرد زمینه‌ای برای بروز بیشتر بیماری‌هاست. کسانی که پیرو طب سنتی هستند از افتیمون برای درمان بیماری‌ها و اختلالات مغزی مثل وسواس، جنون، سر دردی که از فکر زیاد باشد و درمان خواب رفتگی اعضای بدن مورد استفاده قرار می گیرد. از فواید دیگری که ادعا می‌شود افتیمون توانایی آن را دارد می‌توان به تصفیه خون، تقویت کبد و تقویت قوای جنسی اشاره کرد.

افتیمون به اسامی دیگری هم مثل آفتیمون، افینیمون، ترشک و شکوفا نیز شناخته می‌شود. علاوه بر ایران، دنبال کنندگان طب سنتی در کشورهای دیگر آسیا و بعضی کشورهای دیگر دنیا از این گیاه استفاده می‌کنند. اسامی که برای افتیمون در نظر گرفته شده است در زبان های مختلف متفاوت بوده که در ادامه اسامی ان ها بدین گونه اورده شده است.

در زبان عرب به دواءالجنون، شعرالضبع، در زبان یونانی به افتیمون که البته در فارسی هم به این کلمه معروف است، در زبان سریانی به سورمو، در زبان رومی به شیون و در زبان هندی به امل بیل یا اکاس بیل ودر زبان انگلیسی به Cuscuta epithymum  نیز معروف بوده است. از اسامی دیگر افتیمون، شکوفا، ترشک، آفتیمون، افینیمون می باشد.

افتیمون از نظر ظاهری، دارای شاخه‌های سرخ رنگ و شبیه به قرمز بوده و از بهار تا تابستان باقی می ماند. به خاطر این که این گیاه سِس (انگل) است، بر روی گیاهی دیگر پیچانده میشود و از آن تغذیه می‌کند. افتیمون برگ هایی بسیار ریز دارد و مانند خردل دارای تخم های ریزی است. رنگ تخم افتیمون سرخ مایل به زرد است. ریشه افتیمون مانند زردک بوده و تا مدت ها در زمین باقی می ماند. پس از رشد افتیمون ریشه از بین رفته و فقط از طریق ساقه تغذیه می‌کند. زادگاه و رویش اصلی افتیمون در جزایر اقریطش ( جزیره ای از جزایر یونان)، بیت المقدس، کوه ها، جزایر دریای غربی و شرقی بوده و دارای بویی تندی می باشد. برای آشنایی بیشتر با  تفاوت افتیمون و گیاه کُشُوث، توضیح مختصری در زیر اورده شده است.

این گیاه در ایران در اطراف تهران، کرج، دامنه‌های البرز،کندوان، همدان، هرمز، قشم و کرمان یافت می‌شود.

گیاه کُشُوث، مانند افتیمون بوده با این تفاوت که بدون برگ و در زمین ریشه ندارد. از دیگر تفاوت های آن، رنگ تخم آن سرخ مایل به سفید و از تخم ترب نیز ریزتر هست و دارای ریسمان باریک و ساقه ای مایل به زرد دارد. این گیاه عموما به دور آویشن، کتان، شبدر، یونجه و خلنگ نیز میپیچد. عموما کُشُوث، در نواحی مدیترانه و ایران مانند همدان، مازندران، لرستان و فارس و … روییده می شود.

هر گیاه دارویی دارای یکسری خواص و عوارض بوده که افتیمون از آن مستثنی نیست. از مهمترین خواص درمانی افتیمون که طب سنتی مدعی آن است می توان به موارد زیر اشاره نمود:

از مهمترین عوارض و مضرات استفاده از افتیمون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای مصرف افتیمون، طبق آموزش‌های طب سنتی، ابتدا مقداری از افتیمون که یک گیاه خشک است را داخل کیسه ای ریخته و آن را بجوشانید. از مهمترین نکاتی که باید به یاد داشته باشید، از کوبیدن زیاد و یا جوشاندن زیاد آن امتناع کنید، چرا که از خواص درمانی آن کم می کند.  به هنگام جوشاندن افتیمون، حتما از شعله غیر مستقیم استفاده نمایید و مدت زمان دم کشیدن آن باید طولانی باشد. بعد از اینکه دو جوش زد، حتما از آب خارج کنید و آب باقی مانده آن را استفاده نمایید. در مصرف زیاد ان احتیاط کنید. در صورت داشتن سوال و یا شک و تردیدی در استفاده از این گیاه، حتما با یک پزشک طب سنتی یا با افراد متخصص در حوزه گیاهان دارویی مشورت نمایید.

از نکات دیگری که به هنگام استفاده از افتیمون باید در نظر بگیرید، موارد زیر است:

طب سنتی موضوعی است که در سالیان اخیر بعضی از مردم در دنیا برای درمان بیماری‌های خود به سراغ آن می‌روند. اما باید بدانید که نظریه‌های طب سنتی از نظر علمی ثابت شده نیستند. پس می‌توان گفت کسانی که طب سنتی را قبول دارند، به دنبال سبک زندگی متفاوت هستند و شاید از داروهای شیمیایی گریزان. باید بدانید که درمان قطعی یک بیمار با پزشکی مدرن اتفاق می‌افتد. البته نمی‌توان از خاصیت گیاهان در ابعاد کوچک‌تر غافل شد. این مقاله برای کسانی که پیرو طب سنتی هستند نوشته شده است.

The post افتیمون چیست به همراه خواص و عوارض آن appeared first on مجله اینترنتی مو تن رو.

source

توسط salamathyper