مش مو یکی از انواع تکنیک‌های رنگ کردن مو به شمار می‌رود که در آن لایه‌هایی از موی سر نسبت به بقیه قسمت‌های مو روشن‌تر می‌شوند. منظور از انواع مش مو انواع وسیله‌هایی است که با آن عمل مش را انجام می‌دهیم. در میان برخی از افراد باورهای غلطی وجود دارد که هایلایت و لولایت و سایر لایت‌ها را زیر مجموعه مش می‌دانند. واقعیت این است که مش با موارد فوق‌الذکر تفاوت دارد. لذا در ابتدا انواع وسایل مورد استفاده از مش مو را مورد بررسی قرار خواهیم داد و سپس به بیان باورهای غلط در مورد انواع سبک‌های مش مو می‌پردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا در مورد مش مو بیشتر بدانید.

اولین قدم برای رنگ کردن مو، به خصوص مش مو، شناخت انواع تکنیک‌ها و روش‌هایی است که از آنها استفاده می‌شود. بسیار اهمیت دارد که تفاوت‌های میان مش فویلی و مش کلاهی و سایر مش‌ها را بشناسیم. به عنوان یک آرایشگر یا مالک سالن، اطمینان حاصل کنید که به مشتری برای انتخاب روش مخصوص رنگ‌ کردن مو کمک می‌کنید و توضیح کاملی در مورد هر روش و نتیجه نهایی آن به او می‌دهید.

فویل یک وسیله کمک‌کننده برای رنگ کردن مو به شمار می‌رود و جنس آن از آلومینیوم است. آرایشگرها از این وسیله برای نگه‌داشتن و جدا کردن موها در محل رنگ کردن استفاده می‌کنند. آن‌ها ابتدا بخش‌های مخصوصی از مو را جدا می‌کنند. سپس رشته‌های مختلفی از آن را انتخاب کرده و آن‌ها را بر روی صفحه فویل قرار می‌دهند. این قسمت‌ها، قسمت‌هایی هستند که باید برای مش آماده شوند. ابتدا اگر لازم باشد آنها را به کمک دکلره روشن می‌کنند سپس سایه انتخاب شده هایلایت با یک براش بر روی رشته‌های سر اعمال می‌شود و فویل در این میان کمک می‌کند تا بخش‌های دیگر مو به رنگ آغشته نشوند. ورق‌های فویل آلومینیومی را می‌توان برای رنگ کامل موهای سر مورد استفاده قرار داد. قرار گرفتن مو در فویل به دلیل گرمایی که دارد موجب می‌شود زودتر رنگ بگیرد.

کلاه مش مو نیز مانند فویل یک وسیله کمک‌کننده برای رنگ کردن مو محسوب می‌شود. وقتی از روش مش با کلاه استفاده می‌کنید آرایشگر از یک کلاه سوراخ‌دار مخصوص که بر بالای سر قرار می‌گیرد برای رنگ‌کردن مو استفاده می‌کند. سپس با استفاده از قلاب مخصوص این کار رشته‌های مویی که برای مش به آن نیاز دارند را از درون سوراخ‌ها عبور می‌دهند. میزان مویی که از سوراخ‌ها خارج می‌شود به ناحیه و میزانی از رنگ کردن بستگی دارد که مشتری انتخاب می‌کند. استفاده از تکنیک مش کلاهی آسان است؛ تعداد کمی رشته مو را از طریق سوراخ کلاه بیرون می‌آوریم و رنگ می‌کنیم. از این روش اغلب در خانه استفاده می‌شود و بیشتر برای موهای کوتاه کاربرد دارد. جلوه نهایی مش مو با فویل و مش مو با کلاه فرق دارد. مش مو با فویل معمولا به صورت تکه‌ای روی مو مشخص می‌شود ولی نتیجه مش با کلاه به اصطلاح شکل سوزنی و باریک پیدا خواهد کرد.

چند نکته مهم در مش کردن مو با کلاه باید رعایت شود.

این نوع مش همانطور که از اسم آن پیداست بوسیله‌ی شانه یا برس انجام می‌شود. این نوع مش برای موهای نرم، نازک و مجعد پیشنهاد نمی‌شود. مناسب‌ترین رنگ برای مش شانه‌ای بلوند تیره (پایه 6) می‌باشد.

مش تکه‌ای یا مش قسمتی برای موهایی که ضخیم هستند و بافت زبری دارند مناسب می‌باشد. در این نوع مش دسته‌هایی از مو که غالباً 3 سانتی است را جدا کرده و آن را رنگ می‌کنند. دو روش رایج برای مش تکه‌ای وجود دارد که «کوک» و «برش» هستند. در روش کوک اندازه و فاصله تکه‌ها باید یکی باشد و دیف دوم آن نیز باید به گونه‌ای جدا شود که فاصله‌ی لازم میان تکه‌های جدا شده وجود داشته باشد. در روش برش ضخامت تکه‌ها نباید بیشتر از 1 سانتی‌متر باشد.

اگر به دنبال مش مو با دقت بالا هستید باید از روش مش با فویل استفاده کنید. وقتی یک آرایشگر باتجربه کار مش با فویل را برای شما انجام دهد، مش با فویل در اغلب موارد گزینه فوق‌العاده‌ای نسبت به مش با کلاه خواهد بود. مش فویلی در مقایسه با مش کلاهی حجم بیشتری از مو را روشن می‌کند. این همان دلیلی است که باعث ایجاد تفاوت در نتیجه نهایی می‌شود.

مش کردن با کلاه برای همه انواع موها مناسب نیست مخصوصاً برای آن دسته از افرادی که موهای فر ضخیمی دارند. همچنین رد کردن مو از سوراخ‌های کلاه کار سختی است. بسیاری از افرادی که در خانه این کار را انجام می‌دهند احساس درد می‌کنند. در مش با کلاه کار سختی است که رنگ را دقیقاً به همان مکانی که می‌خواهید اعمال کنید. مخصوصاً برای نواحی اطراف پشت گردن به مشکل خواهید خورد. تنها مزیتی که کلاه نسبت به فویل دارد زمان و هزینه است اما وقتی قصد رنگ کردن مو را دارید باید به دنبال بهترین‌ها باشید.

واقعیت این است که بسیاری از افراد هایلایت، لولایت و دیگر لایت‌های مو را زیرمجموعه مش می‌دانند در حالیکه اصلا اینطور نیست. در ابتدا باید تعریف هر یک از این موارد را با یکدیگر بررسی کنیم تا بتوانیم به تفاوت‌های آن‌ها پی ببریم.

اگر در فرآیند رنگ کردن، موها از 5 درجه تا بیشتر از رنگ پایه لایت شوند به آن مش می‌گویند. در مش فرآیند دکلره کردن مو الزامی است. دکلره به پودری می‌گویند که مو را بی‌رنگ می‌کند. تنها پس از دکلره کردن است که می‌توانیم فرآیند مش مو را انجام دهیم.

ویژگی‌های پودر دکلره مارال به شرح زیر است:

برای اطلاعات بیشتر و خرید این محصول، روی عکس کلیک کنید.

هایلایت یکی از رایج‌ترین فرآیندهای رنگ مو به شمار می‌آید و آن را می‌توان با فرآیندهای مختلفی از فویل گرفته تا بالیاژ مورد استفاده قرار داد. در هایلایت موها 2 تا 3 درجه از رنگ طبیعی خود روشن‌تر می‌شوند. برای افرادی که رنگ موی آن‌ها قهوه‌ای تیره است، بازه هایلایت از عسلی تا طلایی و کاراملی وجود دارد. برای افراد با موی قرمز، بلوند توت فرنگی گزینه فوق‌العاده‌ای خواهد بود. برای افراد با موی بلوند، بلوند روشن و پلاتینی توصیه می‌شود. از هایلایت برای روشن‌تر نشان دادن مو استفاده می‌شود. استفاده از هایلایت به چهره‌ای بستگی دارد که می‌خواهید به آن برسید. توصیه می‌کنیم قبل از انجام هر نوع تغییری روی موهایتان با یک آرایشگر متخصص در زمینه رنگ و مش مشورت کنید تا از نتیجه نهایی پشیمان شوید و یا دچار آسیب دیدگی مو نشوید.

می‌خواهید مقداری کانتور به چهره خودتان اضافه کنید؟ لولایت‌ها گزینه مناسبی است. در لولایت موها 2 تا 3 درجه تاریک‌تر از رنگ طبیعی خود می‌شوند. آن‌ها به رنگ موی طبیعی شما عمق و به هر چهره‌ای بُعد می‌بخشند. اگر هایلایت‌های قدیمی شما کدر به نظر می‌آیند یا قصد دارید با تغییر فصول آن‌ها را تیره کنید، لولایت‌ها بهترین گزینه برای عمق دادن به موها هستند. در واقع این تکنیک برعکس هیلایت و مش است و بیشتر به درد کسانی می‌خورد که موی سفید و یا زمینه موی روشن دارند. تمام این تکنیک‌ها بعد از مدتی احتیاج به رنگساژ خواهند داشت تا مثل روز اول تازه و خوش رنگ شوند. شامپو رنگساژ آتوسا رویال گزینه خوبی برای انجام رنگساژ موهای دکلره شده است.

ویژگی‌های شامپو رنگساژ آتوسا رویال:

برای اطلاعات بیشتر و خرید این محصول، روی عکس کلیک کنید.

مش با فویل، مش با کلاه، مش شانه‌ای و مش تکه‌ای انواع مش هستند که کاربرد آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

به دلیل مزایایی که فویل نسبت به کلاه دارد از جمله سهولت در دسته‌بندی و قابلیت اعمال بر روی همه انواع موها استفاده از فویل توصیه می‌شود.

در هایلایت رنگ مو 2 تا 3 درجه روشن‌تر و در لولایت رنگ مو 2 تا 3 درجه تیره‌تر از رنگ طبیعی می‌شود اما در مش این میزان بالاتر است و به رنگ مویی که 5 درجه و بالاتر از رنگ طبیعی مو باشد مش می‌گوییم. در مش دکلره الزامی است اما در هایلایت و لولایت این‌گونه نمی‌باشد.

The post انواع مش مو در آرایش؛ چه تفاوتی میان مش و هایلایت وجود دارد؟ appeared first on مجله اینترنتی مو تن رو.

source

توسط salamathyper