سوختگی بر خلاف سایر آسیب‌ها، وضعیتی است که اکثریت جامعه آن را تجربه کرده‌اند، حتی اگر به شکل بسیار خفیف باشد. تقریباً همه ما دچار سوختگی با مایع داغ یا سوختگی جزئی در تماس با سطح داغ شده ایم. در نتیجه همه ما از ناراحتی این گونه آسیب ها آگاه هستیم. احتمالاً این اطلاعات در مورد درد و رنجی که سطح پوست بزرگ تر می تواند تحت تأثیر قرار گیرد به ما می دهد. در واقع، در اشکال شدید آن، زخم سوختگی ممکن است شدیدترین شکل ترومای تهدید کننده زندگی در نظر گرفته شود. در صورت زنده ماندن، چنین آسیبی تمام جنبه های زندگی یک فرد را تغییر می دهد. با موقعیت هایی مواجه خواهید شد که به شدت بر آسایش زندگی تأثیر می گذارد، مانند ظاهر بیرونی، عملکرد مستقل در جامعه و در نتیجه وضعیت روانی فرد.

مهم ترین کاری که می توان برای جلوگیری از آسیب ناشی از سوختگی انجام داد، انجام اقدامات احتیاطی لازم برای جلوگیری از بروز سوختگی است. به همین دلیل لازم است اقدامات احتیاطی بسیار ساده را در نظر داشته باشید و رعایت کنید تا سوختگی کودکان به ویژه در خانه و آشپزخانه به حداقل برسد. به عنوان مثال، اقدامات احتیاطی ساده مانند عدم دسترسی به دسته کتری های سیمی یا دسته تابه روی اجاق گاز، نصب درپوش های محافظ پریزهای برق، دور نگه داشتن قوری   از کودکان سر میز صبحانه . همیشه شایع ترین نمونه زخم سوختگی جزئی، نوع سوختگی ناشی از سوختن با مایع داغ است که در کودکان 5-0 سال دیده می شود. با وجود تمام اقدامات احتیاطی انجام شده، در چنین شرایطی باید کمک های اولیه صحیح و موثر انجام شود. پس از آسیب سوختگی، نگه داشتن ناحیه در تماس با آب داغ و کار فقط به مدت 15 تا 20 دقیقه و خنک کردن آن در زیر آب لوله کشی به میزان قابل توجهی آسیب را در سطح سلولی سوختگی محدود کرده و به طور جدی از افزایش درجه سوختگی جلوگیری می کند. مهم است که چیزی به ناحیه سوخته نزنید (مخصوصاً پمادها یا مواد دیگری که بعداً تمیز کردن آنها دشوار است). پس از خنک شدن این ناحیه، بهترین کار این است که آن را با یک پارچه یا حوله تمیز بپوشانید – این برای کنترل درد بسیار مفید است زیرا تماس ناحیه سوخته با هوا قطع می شود – و از پشتیبانی حرفه ای بهره مند شوید. با توجه به اینکه اکثر افرادی که در معرض این نوع آسیب قرار می‌ گیرند، کودکان هستند، تنها کاری که می ‌توان برای جلوگیری از درد ناشی از تعویض پانسمان روزانه یا یک ‌روزه و مراجعه به بیمارستان انجام داد، اطمینان از التیام بی ‌نظیر زخم با تنها مراقبت از زخم است. پانسمان بلافاصله پس از آسیب انجام می شود.

هدف از درمان در سوختگی‌های اساسی، بازگرداندن بیمار به وضعیت قبل از آسیب و بازگشت به جایگاه خود در جامعه، با پتانسیلی بدون تغییر است. ماهیت آسیب سوختگی اغلب مانع از این هدف می شود، اما هدف باید ثابت باشد و درمان به حداکثر برسد:

– ظاهر؛ برای بازیابی هر چه بیشتر خصوصیات زیبایی ناحیه آسیب دیده از نظر رنگ پوست، ساختار و کانتور

– عملکرد؛  حفظ در توانایی انجام حداکثر سطح کارهای خانگی، زندگی کاری و زندگی خصوصی است. این اغلب به این معنی است که تلاش های جراحی ترمیمی لازم برای حفظ ساختارهای حیاتی و بازگرداندن بیمار به حالت قبل از آسیب، در حالی که به طور خاص برای حفظ دامنه حرکتی مفصل کار می کند، صرف می شود.

– روحیه؛ برای کمک به بهبود روانی پس از یک آسیب تروماتیک و ویرانگر. لازم است در طول روند طولانی درمان دردناک و پر استرس به بیماران و نزدیکان آنها کمک کرد. این کاملاً رایج است که بیماران پس از از دست دادن یکی از اعضای خانواده و دوستان خود با محرومیت مواجه شوند.

موضوع نحوه ترمیم زخم سوختگی در سوختگی کاملا به عمق سوختگی مربوط می شود. به همین دلیل، اولین کاری که پزشکی که با سوختگی مواجه می شود باید انجام دهد این است که سعی کند عمق سوختگی را تعیین کند. به عنوان یک دانش کلاسیک، عمق سوختگی با بیان 1 تا 4 درجه تعریف می شود. با توجه به این:

سوختگی با ضخامت جزئی است، لایه بالایی پوست آسیب دیده است، آفتاب سوختگی مثالی است، دردناک است و در عرض 7 روز بهبود می یابد. به بیماران کرم هایی برای مرطوب نگه داشتن نواحی سوخته توصیه می شود.

سوختگی با ضخامت جزئی یعنی آسیب کامل پوست وجود ندارد. لایه بالایی پوست کاملا آسیب دیده و لایه پایینی تا حدی آسیب دیده است. قسمت بالایی مو، غدد چربی و عرق در پوست تحت تأثیر قرار می گیرد، اما با مراقبت خود به خود زخم بهبود می یابد. با تاول مشخص می شود. دردناک است و در صورت عدم مراقبت به راحتی به سوختگی درجه سه تبدیل می شود.

تمام لایه های پوست سوخته است، یعنی ضخامت لایه کامل است. در ناحیه سوختگی خاکستری مات همراه با سیاهرگی که خون در آن به دام افتاده است مشاهده می شود. بدون درد است و بافتی که در اثر سوختگی حیات خود را از دست داده اسکار نام دارد.

اینها آسیب هایی هستند که در آن پوست و بافت های زیر جلدی کاملاً می سوزند و بافت های مهمی مانند استخوان ها، تاندون ها و مفاصل در معرض دید قرار می گیرند.

همانطور که در این طبقه بندی مشاهده می شود، با افزایش درجه سوختگی، درمان از مراقبت ساده زخم و بهبود خود به خودی تا جراحی و حتی مداخلات جراحی پیچیده را شامل می شود. در حالی که تنها کنترل درد و مرطوب کردن پوست مشکل سوختگی درجه یک را حل می کند، در سوختگی درجه دو به مواد مخصوص مراقبت از زخم نیاز است و زخم به خودی خود بهبود می یابد.

نوشته درمان زخم سوختگی و درجه بندی آن اولین بار در کلینیک دیابت و زخم دیابت رادین – دکتر مهدی خالقی نیا، متخصص عفونی و زخم. پدیدار شد.

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.