گوش های هر فردی در حالت طبیعی، تقریبا با فاصله 2 سانتی متر به بیرون از سر قرار گرفته اند و اگر این فاصله زیاد تر باشد، گوش ها به حالت برجسته و بیرون زده به خود می گیرد و ظاهر زشتی را به وجود می آورد. بیرون زدگی های گوش می تواند در اثر نواقص مادر زادی نیز باشد و با گذشت زمان آسیب هایی را به گوش وارد کند. درست است که مشکلات شنوایی ایجاد نمی کند ولی ظاهر مناسبی ندارد.

برای انتخاب یک جراح زیبایی گوش، تجربه و مهارت او در هزینه نهایی جراحی تاثیر دارد.

اتوپلاستی یکی از جراحی ها در زمینه جراحی زیبایی گوش می باشد که به از بین رفتن بافت خارجی گوش به دلیل تروما یا ناهنجاری هایی که بعد از تولد در فرد دیده می شود را درمان می کند. اتوپلاستی بر روی اندازه، شکل و تناسب گوش خارجی را تغییر داده و ساختار را به طور کلی می توان اصلاح کرد و در مواقع لازم از پروتز های زیبایی برای گوش استفاده می کنند.

بعضی از کودکان بعد از تولد، دارای گوش های بزرگ و گاهی برجسته و افتاده می باشند یا ممکن است مقدار غضروف گوش آن ها کم باشد. گاهی ممکن است مشکلاتی مانند این عوامل، بعد ها آسیب های جدی به گوش ها وارد کند. والدینی که احساس می کنند، گوش های کودکشان از حالت طبیعی خود خارج است و یا افراد بزرگسالی که از ظاهر گوش ها خود رضایت ندارند، می توانند با مشورت متخصص اقدام به جراحی کنند.

اتوپلاستی برای این که گوش ها به سمت سر نزدیک تر شود، انجام می شود. با عواملی مثل تغییر فرم یا برداشتن غضروف، برای کشیده تر شدن گوش ها به سمت داخل و از بین بردن بیرون زدگی گوش ها موثر است. مورد دیگری که باید به آن ها اشاره کرد این است که اقدامات جراحی تنها بر روی قسمت های خارجی گوش انجام خواهد شد و اثری بر روی شنوایی افراد نمی گذارد.

گوش ها یکی از موارد اصلی در زیبایی افراد محسوب می شود. نا متقارن بودن گوش ها، نقص های مادر زادی و ایرادات و فرم هایی که در ظاهر گوش افراد دیده می شود، توسط جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی قابل درمان شدن است.

نمونه بیماری های مادر زادی گوش انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

علاوه بر موارد که گفته شد؛ موارد دیگری وجود دارد که باید قبل از انجام جراحی به این نکات توجه کرد که عبارت اند از:

ابتدا بیمار در اتاق عمل توسط متخصص بیهوشی، با استفاده از بی حسی های موضعی در قسمت مورد نظر و آرام بخش به خواب عمیق فرو می رود، تا در حین جراحی متوجه درد نشود. بعد از اتمام جراحی، پزشک پانسمانی را بر روی گوش بیمار قرار داده و تا چند روز باید محل جراحی پانسمان شود. اکثر بیماران پس از جراحی دچار درد و ناراحتی در هنگام خواب خواهند شد و نمی توانند تا چندین هفته از گذشت جراحی، به گوش خود فشار وارد کنند که معمولا دو هفته بعد از عمل برای ثابت بودن گوش توصیه می شود.

داروهای ضد درد

بعد از جراحی گوش به بیمار داروهای ضد درد تجویز می شود. از عوارضی که این دارو های ضد درد دارند می توان به یبوست اشاره کرد. بعد از جراحی استفاده از مایعات تاثیرات به سزایی در روند بهبودی دارد.

آنتی بیوتیک ها

پس از جراحی ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی به بیمار تجویز شود. مصرف آن را طبق دستور پزشک انجام دهید. یک از عارضه هایی که این دارو می تواند داشته باشد ممکن است دچار اسهال شوید، که بعد از اتمام مصرف آن ها، بر طرف خواهد شد.

قطره گوش

معمولا متخصص بعد از جراحی قطره ای را برای گوش تجویز می کند که دو بار در روز باید استفاده کرد. اگر بعد از جراحی دچار سرگیجه شدید، جراح برایتان دارو های مربوطه را تجویز خواهد کرد.

در هنگام روبرو شدن با این موارد حتما به نزدیک ترین مرکز درمان مراجعه کنید.

بیشتر جراحی های که صرفا جهت زیبایی انجام می شود، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. ولی بعضی از جراحی ها که جهت درمان به خصوص جراحی های که جهت اصلاح مشکلات شنوایی انجام می شود را بیمه قسمتی از آن را می تواند پرداخت کند. قبل از اقدام به جراحی درباره این که بیمه در پرداخت هزینه های جراحی شما دست دارد یا خیر؟ اطلاعات کسب کنید.

هزینه دستمزد جراح:

دستمزد جراحان یکی از مهم ترین موارد در تعیین هزینه جراحی زیبایی گوش می باشد. اتوپلاستی دارای روش های دشوار و پیچیده ای می باشد که به تخصص و مهارت پزشک ضرورت دارد. به همین دلیل کسانی که قصد انجام این جراحی را دارند، باید در انتخاب متخصص توجه کنند. هر چه تخصص و مهارت پزشک بیشتر باشد، هزینه جراحی زیبایی گوش نیز افزایش پیدا می کند.

هزینه کلینیک و تجهیزات مورد نظر:

هزینه بیهوشی و اتاق عمل:

این نوع جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود که همین عامل باعث افزایش هزینه جراحی زیبایی گوش می شود. به همین دلیل بخشی از هزینه های بیهوشی به متخصص بیهوشی اختصاص داده می شود.

آزمایشات قبل و بعد از جراحی:

باید قبل و بعد از انجام اتوپلاستی، آزمایش هایی که توسط متخصص تجویز می شود، مانند آزمایش خون و… انجام شود تا پزشک از سلامت بدن فرد آگاهی پیدا کند. هزینه های بعد از جراحی نیز می تواند شامل مواردی مثل دارو و پانسمان باشد.

بعد از انجام جراحی اتوپلاستی باید به توصیه های پزشک خود عمل کنید. تا نتیجه مورد نظر حاصل شود. بعد از انجام جراحی مواردی که نام می بریم را انجام دهید:

جراحی گوش در انواع و روش های مختلفی انجام می شود که گوش خارجی، میانی یا گوش داخلی به علت های گوناگونی مثل مشکلات ژنتیکی یا بر اثر حادثه ای آسیب دیده باشد نیاز به درمان این عیب ها می باشد.

عمل جراحی ترمیم پرده گوش (تمپانوپلاستی)

جراحی ترمیم پرده گوش، زمانی انجام می شود که پرده گوش که در آخر کانال گوش قرار گرفته است، دچار آسیب یا پارگی شود. این آسیب ها می تواند با گذشت زمان به اختلالات شنوایی یا عفونت گوش منجر شود. به همین دلیل بهتر است که بیمار سریعا بعد از اطلاع از آن به متخصص مراجعه کند.

جراحی ترمیمی گوش گربه ای

زمانی که لبه گوش به علت های مادر زادی مثل گوش گربه به سمت داخل کج می شود. برای درمان آن ها نیاز است غضروف شکسته در اثر یک جراحی زیبایی گوش ترمیم شود و به شکل طبیعی در بیاید.

جراحی زیبایی نرمه گوش (لوبوپلاستی)

جراحی زیبایی لوبوپلاستی هنگامی انجام می شود که ناحیه های زیرین و نرمه گوش در اثر اتفاقات یا استفاده از گوشواره های سنگین کشیده یا پاره شده باشد. به کمک این روش ها می توان پارگی را بخیه زد و گوش را به حال اول بازگرداند.

جراحی زیبایی ماکروتیا

هنگامی که گوش بسیار بزرگ تر از حالت طبیعی باشد، ضرورت دارد که برای تصحیح فرم آن جراحی ماکروتیا انجام شود تا گوش به اندازه نرمال تبدیل شود.

جراحی گوش میکروتیا

برخی از گوش ها به صورت مادر زادی کوچک می باشند و به قدری که می تواند در شنوایی افراد اختلال ایجاد کند و با دیگر اجزای فرد رشد نکرده باشد. در این روش با اصلاح فرم و بزرگ کردن شکل گوش آن را ترمیم می کنند.

جراحی ترمیمی گوش فنجانی

جراحی زیبایی هماتوم (گوش گل کلمی)

این نوع بیماری گوش، در ورزشکاران به ویژه در کشتی گیرها رخ می دهد. گوش در اثر ضربه های زیاد در هنگام ورزش باعث 4 شکستگی در نواحی غضروف می شود و در زیر پوست خون مرده تجمع می یابد. به همین دلیل طی مدت زمانی به این شکل جوش خورده و شکل نامناسبی به خود گرفته و به حالت گل کلمی در می آید.

در قسمت هایی از گوش جراحی های مختلفی انجام می شود. ولی در ناحیه ای که مربوط به ظاهر بیرونی گوش فرد است را اتوپلاستی می نامند. در طی سال های اول بعد از تولد گوش ها رشد می کنند و بعد رشد آن ها متوقف می شود. تغییر در فرم و شکل ظاهری گوش در همان سال هایی که رشد می کند، اتفاق می افتد. برخی مواقع این تغییرات در ظاهر گوش ها در اثر تصادفات و آسیب های دیگر ایجاد می شود.

با توجه به مشکلات و عدم تناسبات در گوش افراد، اتوپلاستی های مختلفی انجام می دهند:

بزرگ کردن گوش ها

برخی از کسانی که دارای گوش های کوچک می باشند به گونه ای که گوش آن ها رشد نکرده است، با انجام جراحی سایز گوش ها به شکل طبیعی تبدیل می شود.

نزدیک کردن گوش ها به سر

این روش برای افرادی است که دارای گوش های بیش از حد برجسته می باشند و گوش آن ها فاصله ی زیادی با سرشان دارد.

کوچک کردن گوش ها

به سایز بزرگ و غیر نرمال گوش ها ماکروتیا گفته می شود. با انجام اتوپلاستی سایز گوش ها نرمال خواهد شد.

خرد سالانی که 5 سال بیشتر دارند. در این سن گوش ها 90 درصد رشد کرده و شرایط معینی را برای شخص ایجاد می کند. افرادی که جراحی اتوپلاستی انجام می دهند باید از سلامت عمومی کاملی برخوردار باشند و بیماری های زمینه ای نداشته باشند. چون ممکن است عوارضی در هنگام جراحی و در دوران نقاهت رخ دهد. می توان گفت: افرادی که سیگار می کشند، نمی توانند اتوپلاستی انجام دهند. چون سیگار جریان خون را کاهش داده و در درمان بعد از جراحی، اختلال ایجاد می کند.

کلام آخر

از شما سپاس گذاریم که ما را در این مقاله همراهی کردید. برای انجام جراحی زیبایی اتوپلاستی بهتر است به بهترین مراکز برای انجام این کار مراجعه کنید؛ چون این عمل از حساسیت بالایی برخوردار است. به همین علت هزینه جراحی زیبایی گوش را در اولویت خود قرار ندهید. سایت پزشکا همیشه در تلاش است که بهترین مطالب را برای کاربران خود جمع آوری کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

نوشته هزینه جراحی زیبایی گوش چقدر است؟ (سال 1401) + فیلم اولین بار در پزشکا : بهترین مجله پزشکی و زیبایی. پدیدار شد.

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.