در صورت  فشار روی زخم، در اثر استرس و فشار ناگهانی، آسیب دائمی در محل زخم ایجاد می شود. استراحت در بستر ، استفاده از عصا، گچ و استفاده از دستگاه های ارتوپدی خاص کمک قابل توجهی به کاهش فشار روی زخم و بهبود زخم می کند.

همه بیماران مبتلا به زخم در اندام تحتانی از تمام درمان‌های مبتنی بر شواهد که خطر ابتلا به بیماری شریانی آترواسکلروتیک را کاهش می ‌دهند، سود می‌برند. این درمان شامل ترک سیگار، رژیم غذایی و در صورت لزوم درمان ضد هیپرلیپیدمیک برای رسیدن به هدف لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، درمان دارویی ضد پلاکتی و کنترل بهینه قند خون و فشار خون است. بیماری های همراه با بیمار باید ارزیابی شود و درمان های مناسب انجام شود.

هزینه های درمان ضد دیابت و درمان عوارض دیابت مانند نفروپاتی، رتینوپاتی، بیماری های شریانی محیطی و بیماری های عروق کرونر قلب، بار بزرگی را برای بیمار و اقتصاد کشور ایجاد می کند. بر اساس مطالعه رمزی و همکارانش بر اساس داده های سال 1998، هزینه تقریبی یک زخم منفرد در ایالات متحده آمریکا 5000 تا 8000 دلار است و هزینه تقریبی یک زخم عفونی 15000 دلار است. هزینه یک دوره استئومیلیت 25000 تا 30000 دلار و قطع اندام یک بیمار 50000 تا 150000 دلار است. علاوه بر این، مشکلات اجتماعی بیمار با هزینه های غیرمستقیم مانند از دست دادن نیروی کار، حمایت از خانواده و از دست دادن استقلال افزایش می یابد. هر چند هزینه ها یکسان نیست، اما هزینه درمان پای دیابتی در کشور ما بالاست. البته هزینه سالانه شامل آموزش بیمار قبل از ایجاد زخم و استفاده از کفش مناسب برای جلوگیری از ایجاد زخم تقریباً 1000 دلار است.

در حالی که ایجاد زخم های عود کننده در زخم پای دیابتی در 12 ماه اول 28 درصد است، در 40ماه  به 100 درصد افزایش می یابد. بنابراین بیماران با سابقه زخم دیابتی یا در معرض خطر بالا باید به طور منظم در کلینیک های مخصوص پای دیابتی تحت نظر باشند. پای با سابقه زخم و/یا ایسکمی باید هر 2-1 هفته یکبار بررسی شود. همچنین باید به بیمار یادآوری کرد که زخم پا عود کننده است. به همه بیماران دیابتی باید آموزش داده شود و به آنها آموزش داده شود که چگونه از  پاهای خود در برابر ضربه های مکانیکی، حرارتی و شیمیایی محافظت کنند، به خصوص در بیمارانی که احساس درد نمی کنند.

. پاها نیز باید در هر معاینه فیزیکی ارزیابی شوند. اهمیت بستری زود هنگام، علائم عفونت و قوانین مراقبت منظم از پا باید برای بیماران توضیح داده شود. کاهش 50 درصدی ایجاد زخم را می توان با اقدامات ساده ای مانند مراقبت و بهداشت منظم پا، آموزش و استفاده از کفش و کفی مناسب به دست آورد. اهمیت کفش در بیماران دیابتی و اینکه جزئی از درمان است باید توضیح داده شود. کاهش فشار پا زیر آستانه زخم برای جلوگیری از تشکیل و عود زخم مهم است.

آموزش بیماران دیابتی مهم ترین عامل در پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی است. در هر ویزیت باید توسط متخصص و/یا پرستار آموزش دیابت به بیمار آموزش داده شود. توصیه هایی که باید به بیمار داده شود را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 

source: https://tip.deu.edu.tr/wp-content/uploads/2017/05/63-70.pdf

نوشته اصول کلی مراقبت از پا اولین بار در کلینیک دیابت و زخم دیابت رادین – دکتر مهدی خالقی نیا، متخصص عفونی و زخم. پدیدار شد.

source

توسط salamatsun

نظر برای “اصول کلی مراقبت از پا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.