سخنگوی گمرک گفت : از ابتدای دولت سیزدهم یک میلیون و 14هزار تن کالا به ارزش 300میلیون دلار بین ایران و ترکمنستان تبادل شد که با رشد 79.4درصدی همراه بوده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک، همزمان با سفر رئیس جمهور ترکمنستان به تهران، اظهار داشت: تجارت غیر نفتی کشور با ترکمنستان از  ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم و از اول شهریور ماه 1400تا پایان اردیبهشت امسال ، یک میلیون و 14هزار و 474تن کالا به ارزش 299میلیون و 728هزار و 535دلار بود که در مقایسه با دوره زمانی مشابه در دولت دوازدهم با رشد 22.4درصدی در وزن و 79.4درصدی در ارزش کالاهای مبادله شده همراه بوده است.
وی افزود: سهم صادرات کالاهای ایرانی از این میزان تجارت غیرنفتی 987هزار و 755تن به ارزش 276میلیون و 637هزار دلار بود که نسبت به مدت مشابه (ابتدای شهریور 1399تا پایان اردیبهشت 1400)رشد 16درصدی در وزن و 89درصدی در ارزش داشته است.
لطیفی در مورد سهم  واردات از ترکمنستان گفت: واردات 9ماهه کشور از ترکمنستان نیز 35هزار و 719تن کالا به ارزش 23میلیون و 91هزار و 486دلار بود که علی‌رغم کاهش 38درصدی در وزن، رشد 14درصدی در ارزش داشته است.
سخنگوی گمرک  در مورد مهمترین اقلام صادر شده به ترکمنستان توضیح داد: لبنیات، محصولات باغی و کشاورزی، سبزی و صیفی‌جات، خشکبار، مواد غذایی، آب میوه، شیرینی و شکلات، مصالح ساختمانی، مواد معدنی، شوینده ها و محصولات بهداشتی و آرایشی، روغن های صنعتی، قیر، مواد شیمیایی، مشتقات نفتی، محصولات پتروشیمی، انواع اسانس، کف پوش ها، محصولات آهنی، محصولات صنعتی، لوازم خانگی، ظروف، وسایل آشپزخانه، پوشاک، کیف و کفش، کاغذ، پارچه، نخ، لوازم الکترونیکی، صنایع دستی، لوازم التحریر و لوازم بازی کودکان از مهمترین کالاهای صادره ایران به ترکمنستان در 9ماه اخیر بودند.
لطیفی در باره عمده ترین کالاهای وارداتی از ترکمنستان گفت: پارچه، پنبه، پشم، نخ، حبوبات، کنجد، مواد معدنی، تسمه و اجزا و قطعات صنعتی  در 9ماه اخیر از  ترکمنستان وارد شده است.
انتهای پیام/
source

تولید محتوا
پارکت
جهان خبری
اتومبیل خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
سلامتی خبری
ورزشی خبری
علمی خبری
فرهنگی خبری
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.