یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
منتشر شده در 2022/09/06
منتشر شده در 2022/09/06
[در ویدئو] تماشا کنید که پرتاب های ماموریت آرتمیس چگونه خواهد بود در پایان سال 2021، پرتابگر سنگین جدید ناسا، SLS (سیستم پرتاب فضایی)، اولین ماموریت آرتمیس I را به ماه پرتاب خواهد کرد. اولین پرواز آن به این شکل خواهد بود.
فرانسه که مدت‌ها تمایلی به امضای «توافق‌نامه‌های آرتمیس» نداشت، به‌ویژه به دلیل اینکه در برخی جنبه‌ها ممکن است با قوانین بین‌المللی موجود در فضا در تضاد باشد، فرانسه بیستمین کشوری است که به این برنامه اکتشافی تحت هدایت ایالات متحده ملحق شده است. با کمال تعجب، این توافقنامه ها با دو معاهده موسس حقوق فضایی در تضاد هستند. توضیحات ما
در حاشیه جشن شصتمین سالگرد Cnes در اقامتگاه سفیر فرانسه در واشنگتن، فیلیپ باپتیست، رئیس و مدیر عامل شرکت Cnes، با حضور بیل نلسون، مدیر ناسا ، " قراردادهای آرتمیس " را امضا کردند. همچنین باید بدانید که این قراردادها فقط محدود به ماه نیست. آنها همچنین مریخ، دنباله‌دارها و سیارک‌ها را در بر می‌گیرند، از جمله روی سطح و زیر سطح آن‌ها. دامنه آنها همچنین تا نقاط لاگرانژ منظومه زمین-ماه و در گذر بین این اجرام آسمانی و مکان ها گسترش می یابد.
این توافقنامه های آرتمیس که توسط ایالات متحده نوشته شده است، یک سری اصول و استانداردهایی را فهرست کرده و تعیین می کند که بر فعالیت های اکتشاف فضایی غیرنظامی حاکم است، خواه به عنوان بخشی از برنامه بازگشت آرتمیس به ماه انجام شود یا خیر.
از ماه تا مریخ. شرط برنامه آرتمیس برای بازگشت به ماه که ناسا قصد دارد برای ارسال انسان به مریخ به آن تکیه کند. © ناسا
با این حال، این توافقات مشکل ساز است. در واقع، با توجه به تفسیری که از آن می شود، برخی حقوقدانان معتقدند که قراردادهای آرتمیس با روح اولیه چندین معاهده بین المللی از جمله معاهده فضایی 1967 و معاهده ماه و سایر اجرام آسمانی در سال 1979 در تضاد است. .
این معاهدات هر دو اصل عدم تملک را پیش بینی می کنند: « ماه و سایر اجرام آسمانی متعلق به کسی نیستند و بنابراین نمی توانند موضوع حق مالکیت باشند. آنها متعلق به تمام بشریت ( res communis ) هستند. با این حال، قراردادهای آرتمیس « استخراج و استفاده از منابع فضایی، از جمله هرگونه بازیابی در سطح یا زیر خاک ماه، مریخ، دنباله‌دارها یا سیارک‌ها » را پیش‌بینی می‌کند، با توجه به اینکه آنها می‌توانند « با ارائه حمایت‌های حیاتی برای خدمت به بشریت ». ایمنی و پایداری عملیات ». نگران‌کننده‌تر، امضاکنندگان با پیوستن به موافقت‌نامه‌های آرتمیس تأیید می‌کنند که « استخراج به خودی خود تخصیص به معنای ماده 2 معاهده فضایی نیست».
یکی دیگر از زمینه‌های مناقشه و نگرانی این است که این توافقنامه‌ها « مناطق ایمنی » را در برابر تداخل حفظ می‌کنند که شامل مکان‌های فرود مهم تاریخی مأموریت‌های انسانی یا روباتیک ، مصنوعات، وسایل نقلیه فضایی و سایر اشیاء است. شواهد دیگری از فعالیت بر روی اجرام آسمانی. . به عبارت دیگر، ما می‌توانیم فکر کنیم که ایالات متحده و همه کشورهای امضاکننده به محض اینکه یکی از مأموریت‌های تاریخی یا آتی آنها در هر نقطه‌ای از ماه، مریخ یا مثلاً یک سیارک رخ دهد، به خود حقوق مالکیت می‌دهند. اصطلاح «از نظر تاریخی مهم» می‌تواند لبخند شما را برانگیزد وقتی بدانید که طی چند دهه آینده، تمام مأموریت‌های اکتشافی سرنشین دار که در هر نقطه از منظومه شمسی فرود می‌آیند «از نظر تاریخی مهم خواهند بود». قبل از اینکه این ماموریت ها عادی شوند، اعضای پیمان آرتمیس مناطق امنیتی بسیاری را فتح خواهند کرد.
با این حال، فرانسه بدیهی است که نمی تواند از هم جدا بماند، به ویژه از زمان شروع جنگ بین روسیه و اوکراین، وضعیت بین المللی به طور قابل توجهی تغییر کرده است. به عبارت دقیق تر، درگیری بین این دو کشور، امضای فرانسه را که در نوامبر 2021 در جریان سفر کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، تصمیم خود را گرفته بود، تسریع نکرد. اما، همانطور که Cnes در بیانیه مطبوعاتی خود اشاره می کند، موافقت نامه های آرتمیس « فرصت های زیادی را برای صنعت و تحقیقات علمی، هم در سطح ملی و هم در سطح اروپایی، ارائه می دهد. شرکت های فرانسوی در این بخش در حال حاضر فعالانه در برنامه Artemis شرکت دارند. بنابراین، امضای فرانسه باید این امکان را فراهم کند که این همکاری سودمند دوجانبه ادامه یابد. این چند خط علاقه فرانسه برای پیوستن به آنها را خلاصه می کند.
لازم به ذکر است که دو قدرت بزرگ فضایی چین و روسیه قراردادهای آرتمیس را امضا نکرده اند و بعید است روسیه هرگز آن را امضا کند. این دو کشور به طور علنی با این قراردادها مخالفت کردند و آنها را ترجیح دادند یک معاهده همکاری که برای تحقق یک پایگاه روسی-چینی در ماه فراهم شود .
آیا پدر شما از علاقه مندان به علم و اکتشافات غیرعادی است؟ اگر به او یک کاوش علمی عالی در قالب کاغذی پیشنهاد دهید چه؟ از -20٪ در Mag Futura بهره مند شوید ( پیشنهاد ویژه: 15 یورو به جای 19 یورو ): 220 صفحه برای بررسی 4 موضوع علمی که آینده ما را شکل می دهد!
Mag Futura است:
پیشنهاد ویژه: -20٪ کاهش در Mag Futura
!
از ثبت نام شما سپاسگزاریم.
خوشحالم که شما را در جمع خوانندگان ما دارم!
هدف اصلی برنامه آرتمیس این است که "اولین ماموریت به مریخ را آماده کنیم"
source

جهان خبری
اتومبیل خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
تکنولوژی خبری
سلامتی خبری

ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.