ایسنا/خراسان رضوی مطالعه جدید به رهبری دانشگاه آریزونا آمریکا نشان داد سلامت خواب جامعه مهم‌ترین پیش‌بینی‌کننده سلامت فرصت‌های رشد مثبت و موفقیت کودکان است. این نتایج نشان می‌دهد ارتقای سلامت خواب ممکن است راهی بسیار کارآمد برای ارتقای سلامت و رفاه کلی باشد.
به نقل از ارث، دانشمندان داده‌های سلامت خواب محله جمع‌آوری شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها  را با داده‌های شاخص فرصت‌های کودک(پایگاه‌ داده‌ای که شاخص‌هایی را برای آموزش، سلامت، محیط و عوامل اجتماعی و اقتصادی که بر رشد کودک تاثیر می‌گذارد، ارائه می‌کند) ادغام کردند.
نتایج تجزیه و تحلیل نشان داد سلامت خواب قوی‌ترین پیش‌بینی‌ کننده فرصت‌ها برای کودکان یک محله است که ۵۷.۲ درصد از واریانس امتیاز جهانی شاخص فرصت‌های کودک را به خود اختصاص می‌دهد.
علاوه بر این سلامت خواب در سطح جامعه مهم‌ترین پیش‌بینی‌ کننده مولفه فردی شاخص فرصت‌های کودک(COI) از جمله نمرات آموزش، سلامت و محیط‌ زیست، اجتماعی و اقتصادی بود.
سوزان گورووی، محقق ارشد این مطالعه و محقق فوق دکتری در پزشکی خواب رفتاری در دانشگاه آریزونا، گفت: شگفت‌انگیزترین چیزی که در این مطالعه کشف کردیم، این بود که نه تنها سلامت خواب یک محله پیش‌بینی‌ کننده قوی برای هر عنصری بود که شاخص فرصت کودک را تشکیل می‌دهد بلکه مهم‌ترین پیش‌بینی‌ کننده در مقایسه با سایر معیارهای سلامت جامعه نیز بود.
دکتر گورووی افزود: زمانی که همه چیز در اطراف ما نسبت به درصد میزان خواب توصیه شده، همچنین سطوح گسترده‌ای از معیارهای دیگر از جمله دسترسی به بیمه درمانی، معاینات معمول پزشکی، مراقبت‌های پیشگیرانه سالمندان، فعالیت‌های اوقات فراغت یا شیوع شرایط و رفتارهای پزشکی مانند فشار خون بالا و سیگار کشیدن بررسی شدند، این خواب بود که از نظر توانایی پیش‌بینی شاخص فرصت کودک از همه آن‌ها بهتر عمل کرد.
در واقع سلامت خواب به تنهایی با شاخص کلی بیش از ۵۰ درصد همپوشانی داشت به این معنا که سلامت خواب یک محله شاخص بسیار قوی از توانایی آن محله برای ارائه تجربیات آموزشی خوب، محیط‌های سالم و ایمن و حمایت‌های اجتماعی است.
این یافته‌ها نشان می‌دهد تلاش‌های بهداشت عمومی با هدف قرار دادن سلامت خواب در سطح جامعه می‌تواند مزایای عمده‌ای در کمک به رشد کودکان جامعه به روشی سالم و موفق داشته باشد.
نتایج این مطالعه در مجله Sleep منتشر شده است.
انتهای پیام

source

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.