یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
منتشر شده در 04/06/2022
منتشر شده در 04/06/2022
گرم شدن کره زمین باعث ذوب برف در رشته کوه ها می شود که باعث افزایش پوشش گیاهی می شود. داده های ماهواره ای نشان می دهد که دومی تقریباً در 80 درصد از آلپ افزایش یافته است که برای ما خبر خوبی نیست.
[در ویدئو] COP21: یخچال های طبیعی مونت بلان به دلیل گرمایش جهانی تهدید می شوند ماهواره ها به یخچال شناسان این امکان را داده اند تا رکورد نازک شدن 12 متر در سال را در یخچال های طبیعی توده مونت بلان در پایین ترین قسمت خود مشاهده کنند. Cnes یک به روز رسانی ویدیویی در مورد این وضعیت نگران کننده به ما ارائه می دهد.
نماد گرمایش جهانی ذوب شدن یخچال های طبیعی است، همانطور که در قطب شمال نیز چنین است. این ذوب در کوه‌ها در ارتفاعات بسیار دیدنی است، مناطقی که حدود دو برابر سریع‌تر از میانگین جهانی گرم می‌شوند. این نگران کننده است زیرا آنها کانون های تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی هستند. در دهه های اخیر، پوشش برف به طور قابل توجهی کاهش یافته است، به خصوص در کوه های آلپ که این کاهش برف از فضا قابل مشاهده است.
طبق پیش بینی های انجام شده توسط IPCC، یخچال های طبیعی آلپ از سال 1980 بین 20 تا 30 درصد حجم خود را به دلیل گرم شدن زمین از دست داده اند. آنها می توانند تا سال 2050 30 تا 70 درصد از حجم خود را کاهش دهند. © Kurt Stuewe, imaggeo.egu.eu
محققان دانشگاه لوزان و دانشگاه بازل که در مجله Science منتشر شده است، با همکاری همکاران در هلند و فنلاند، روندهای مکانی-زمانی پوشش برف و بهره وری پوشش گیاهی در کوه های آلپ اروپایی را با داده های ماهواره ای با وضوح بالا تجزیه و تحلیل کردند. در طول 38 سال گذشته (1984-2021).
نتایج این داده‌های سنجش از دور نشان داد که پوشش برف واقعاً حدود 10 درصد در منطقه مورد مطالعه کاهش یافته است. شاید این موضوع چندان زیاد به نظر نرسد، اما باید تاکید کرد که این روند نگران کننده ای است که به مرور زمان شدیدتر می شود. برف کمتر به معنای پوشش گیاهی بیشتر است و در واقع بهره وری پوشش گیاهی 77 درصد بالاتر از خط درخت در منطقه مورد مطالعه افزایش یافته است.
تکامل زمانی پوشش گیاهی (سمت چپ) و پوشش برف (راست) در کوه‌های آلپ اروپایی از سال 1984 تا 2021. می‌بینیم که پوشش گیاهی در حال افزایش است ( افزایش ، به رنگ سبز) و برف در حال کاهش ( کاهش ، به رنگ قرمز) است. © Rumpf et al. ، 2022
بنابراین، این مشاهدات نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی منجر به کاهش پوشش برف و افزایش بهره وری گیاهی شده است که به عنوان "سبز شدن" شناخته می شود. وسوسه انگیز است که فکر کنیم این پدیده می تواند ترسیب کربن را ترویج کند، اما بعید است که بتواند عواقب منفی را جبران کند. این به این دلیل است که کوه‌های سبزتر نور خورشید را کمتر منعکس می‌کنند (کاهش آلبیدو ) و گرم شدن را افزایش می‌دهند که به نوبه خود منجر به ذوب شدن پوشش برف باقی‌مانده می‌شود. این دایره باطل بین برف و پوشش گیاهی که بازخورد نامیده می شود، در آینده منجر به تغییرات شدیدتر خواهد شد.
این تغییرات باعث تغییرات عمده در محیط می شود. آنها بر اکوسیستم ها و جمعیت های اطراف تأثیر می گذارند. در واقع، ذوب یخچال‌ها و ذوب شدن یخ‌های دائمی می‌تواند منجر به رانش زمین، رانش سنگ، رانش زمین و از بین رفتن زیستگاه شود و جوامع گیاهی و جانوری شکننده آلپ را بیشتر به خطر بیندازد. علاوه بر این، برف و یخ در کوه های آلپ نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی ایفا می کنند، آنها تقریبا نیمی از منابع آب شیرین جهان را تامین می کنند و دسترسی به آن به طور فزاینده ای در معرض تهدید قرار می گیرد.
82 قله اصلی با ارتفاع بیش از 4000 متر وجود دارد که 48 قله در سوئیس، 38 قله در ایتالیا و 24 قله در فرانسه قرار دارند. ارتفاع کوه های آلپ برای تقسیم الگوهای آب و هوا در اروپا با جبهه شمالی مرطوب و جبهه جنوبی خشک کافی است. © Hakan Ozturk، Adobe Stock
اگرچه انتظار می‌رود بارش در کوه‌های آلپ اروپایی افزایش یابد، گرمایش سریع ناشی از مناطق کوهستانی میزان بارانی را که به صورت برف می‌بارد کاهش می‌دهد. دانشمندان تخمین می زنند که توده برف طی 10 تا 30 سال آینده حدود 25 درصد کاهش می یابد.
!
از ثبت نام شما سپاسگزاریم.
خوشحالم که شما را در میان خوانندگان ما قرار می دهم!
ذوب شدن منجمد دائمی باعث ایجاد فروچاله های زیر آب در قطب شمال می شود
source

جهان خبری
اتومبیل خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
تکنولوژی خبری
سلامتی خبری

ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.