برای بسیاری از شما حتما پیش آمده که بین انتخاب کرم مرطوب کننده و یا آبرسان دقیقا نمیدانستید کدام بهتر است و به درد پوست شما میخورد ، در این مقاله از مجله آرایشی پایون تفاوت بین کرم آبرسان و مرطوب کننده را بررسی خواهیم کرد تا در خرید های بعدی بتوانید بهترین و مناسب ترین کرم را برای خودتان انتخاب کنید.

برای شناخت بهتر این دو نوع کرم ابتدا باید پوست خود را بهتر بشناسیم ، پس با ما همراه باشید!

پوست عضوی از بدن ماست که تا حد زیادی تحت تاثیر نحوه تغذیه ما و به خصوص میزان آبی است که می نوشیم . به خصوص در آب و هوای گرم و خشک و ماه های تابستان ، بدن و پوست برای تامین آب مورد نیاز خود با چالش بیشتری رو به روست . البته با این که نوشیدن آب برای داشتن پوست نرم و هیدراته لازم است اما کافی نیست . یعنی نوشیدن آب کافی به تنهایی نمی تواند مشکلات ناشی از خشکی و کم آبی پوست را برطرف کند اما کمبود آب بدن و تشنه ماندن به مدت طولانی می تواند پوست را خشک و کم آب کند . بنابراین در صورتی که پوست خشک و کم آب باشد تنها با نوشیدن آب نمی توان پوست را آبرسانی کرد و نیاز به استفاده از محصولات موضعی مانند مرطوب کننده و آبرسان هاست.

پوست خشک یا پوست دهیدراته(کم آب) ؟

با توجه به طیف وسیع انواع محصولات مرطوب کننده در بازار ، انتخاب محصول مناسب ، شناخت ترکیبات آن ها و این که هر یک چه کاری برای پوست انجام می دهد می تواند دشوار باشد . در گام اول باید بدانید پوست شما خشک است یا دهیدراته ؟ همانند مرطوب کننده و آبرسان ، در نگاه اول به نظر می رسد پوست خشک و پوست کم آب هر دو یک چیز را توصیف می کنند ، اما این دو مفهوم به دو مشکل پوستی کاملا متفاوت که علل مختلفی هم دارند اشاره می کنند .

پوست خشک نوع خاصی از پوست است که در آن به دلایل گوناگون(از جمله ژنتیک یا سن) پوست سبوم کمتری ترشح می کند و به علت کمبود چربی و روغن های روان کننده درسطح پوست و کاهش لایه چربی محافظ پوست ، میزان تبخیر رطوبت از سطح پوست افزایش یافته و در پوست احساس خشکی و کشیدگی ایجاد می شود .

پوست کم آب یا دهیدراته ، مشکل پوستی است که همه انواع پوست از پوست خشک تا پوست های بسیار چرب و مستعد آکنه ممکن است آن را تجربه کند ، در این حالت آب موجود در لایه های سطحی پوست به شدت کم می شود و پوست خسته و کدر به نظر می رسد . همان طور که گفتیم کم آب بودن پوست ارتباطی با چرب یا خشک بودن پوست ندارد و شما می توانید در حالی که پوستتان بسیار چرب است کم آب و دهیدراته باشد .

ترکیبات تشکیل دهنده آبرسان ها، ترکیباتی هستند که علاوه بر آن که خود خاصیت رطوبت رسانی به پوست دارند ، جذب کننده رطوبت نیز هستند . در حالی که ترکیبات مرطوب کننده با تشکیل یک سد محافظتی روی پوست مانعِ از دست رفتن رطوبت پوست می شوند .

اساسا پوست های کم آب ، چون کمبود آب و رطوبت دارند نیاز دارند تا توسط محصولات آبرسان ، آبرسانی شوند . درحالی که پوست های خشک نیاز به مرطوب کننده دارند و همان طور که گفتیم پوست خشک یک نوعِ پوست است و پوست کم آب یک مشکل پوستی که همه افراد صرف نظراز نوع پوستشان ممکن است با آن درگیر باشند .

به طور کلی سه دسته از ترکیبات در مرطوب کننده ها و آبرسان ها به کار می رود . ترکیبات جاذب آب (Humectant) ، ترکیبات نرم کننده یا امولیانت و ترکیبات سد کننده (occlusive)

برای پوست های کم آب بهتر است محصولاتی استفاده کنید که حاوی ترکیبات جذب کننده یا Humectant ها هستند . این ترکیبات که مولکولهای آب را از هوا و لایه های زیرین پوست جذب کرده و در خود نگه می دارند شامل هیالورونیک اسید، سدیم هیالورونیت ، گلیسیرین ، پروپیلن گلایکول ، بوتیلن گلایکول ، سدیم PCA ،پانتنول ، آلانتویین  ، سدیم لاکتات ، آمونیوم لاکتات و سرامید هستند .آلفا هیدروکسی اسیدها شامل گلایکولیک اسید در درصدهای پایین با کمک به حذف سلول های مرده جذب رطوبت پوست را افزایش می دهند جزء ترکیبات جاذب آب محسوب می شود. در صورتی که لایه چربی محافظ پوست آسیب دیده باشد و سد محافظتی پوست ضعیف باشد این ترکیبات رطوبت را از لایه های زیرین پوست به سطح می آوردند و موجب تشدید خشکی و کم آبی پوست شوند به خصوص در اقلیم های خشک و کم رطوبت این موضوع شایع تر است .برای جلوگیری از اثر خشک کنندگی humemtant ها اغلب این ترکیبات را با امولیانت ها ترکیب می کنند تا با بهبود لایه چربی محافظ پوست مانع نفوذ این ترکیبات به لایه های زیرین و در نتیجه خروج رطوبت از لایه های عمقی پوست شوند .

امولیانت یا نرم کننده ها ترکیباتی هستند که هم در آبرسان ها و هم در مرطوب کننده ها استفاده می شوند .این ترکیبات با نرم کردن لایه بالایی پوست از خشکی ، خارش ،پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کرده و با ایجاد لایه محافظ در سطح پوست مانع تبخیر رطوبت پوست می شوند . لانولین ، روغن های معدنی ،پارافین ، اسکوالن ، شی باتر ، کره کاکائو ، روغن های گیاهی مثل روغن جوجوبا ، روغن بادام ، روغن کنجد ، روغن نارگیل ،روغن آفتابگردان ، روغن گل مغربی ، اسیدهای چرب مانند روغن گل گاو زبان ، لینولئیک اسید ، اولئیک اسید الکل های چرب مثل ستیل الکل و ترکیبات سیلیکونی از جمله رایج ترین امولیانت های استفاده شده در آبرسان ها و مرطوب کننده ها هستند که البته برخی از آن ها می تواند در پوست های چرب موجب بسته شدن منافذ و ایجاد جوش شود .

ترکیبات سد کننده (occlusive) که امولیانت ها را نیز می توان زیرگروه این دسته از ترکیبات دانست ترکیباتی هستند که با ایجاد یک لایه محافظ در سطح پوست مانع تبخیر رطوبت از سطح پوست می شود و بدون نفوذ به پوست ، رطوبت را داخل پوست محبوس می کند . همان طور که گفتیم امولیانت ها را می توان نوعی سدکننده محسوب کرد . رایج ترین ترکیبات سدساز شامل وازلین ، پارافین  ،روغن های معدنی و انواع روغن های گیاهی ، الکل های چرب و ترکیبات سیلیکونی سنگین تر هستند که می تواند برای پوست های چرب سنگین بوده و موجب بسته شدن منافذ و ایجاد جوش شود .

در نظر داشته باشید این سه دسته از ترکیبات مکمل هم بوده و هر سه در انواع مرطوب کننده ها و آبرسان ها استفاده می شود ، اگر محصولی تنها از مواد جاذب آب بدون امولیانت و ترکیبات سدساز استفاده کند به علت جذب رطوبت از لایه های زیرین، پوست کم آب تر خواهد شد. یا استفاده از ترکیبات سدساز به تنهایی به دلیل عدم نفوذ این ترکیبات به لایه ای زیرین موجب می شود سطح پوست نرم شده ولی لایه های زیرین پوست همچنان خشک باقی بماند .

همان طور که گفته شد گام اول در انتخاب مرطوب کننده یا آبرسان تشخیص این مساله است که آیا پوست شما کم آب و دهیدراته است یا خشک. اگر پوستتان خشک است باید بسته به میزان خشکی از مرطوب کننده های غنی از ترکیباتِ روغنی و نرم کننده استفاده کنید . اگر پوستتان کم آب است باید از آبرسان های مناسب نوع پوستتان استفاده کنید .

اگر پوستتان چرب است از مرطوب کننده و آبرسان ها نهراسید ! استفاده از آبرسان یا مرطوب کننده موجب تنظیم چربی و ترشح سبوم و در نتیجه کاهش جوش و آکنه خواهد شد . در حقیقت هر چه پوست خشک تر  و کم آب تر باشد ترشح چربی بیشتر شده منافذ پوست بزرگتر شده و جوش ها بیشتر خواهند شد.

 

 

 

نوشته کرم مرطوب کننده یا آبرسان؟! اولین بار در فروشگاه آرایشی و بهداشتی پایون. پدیدار شد.

source

توسط salamathyper