همسران زنان باردار در مقایسه با سایر مردان بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. با این حال اغلب اوقات تاثیری که پدر در شرایط روانی همسر باردارش و جنین ایفا می‌کند تا حد زیادی نادیده گرفته می‌شود. یک مطالعه جدید در این زمینه نشان می‌دهد که افسردگی در پدران، خطر تولد نوزاد نارس و زایمان زودرس را افزایش می‌دهد.

این مطالعه که در یک نشریه بین‌المللی زنان و زایمان منتشر شد، توسط پروفسور آندرس هجرن (Anders Hjern) از مرکز مطالعات کیفیت سلامت در سوئد رهبری شده است. پیش از این اثبات شده بوده که افسردگی زنان در دوران بارداری با وزن کم نوزاد هنگام تولد و افزایش خطر تولد نوزاد نارس ارتباط دارد.

زایمان زودرس که می تواند به عنوان بسیار زودرس (کمتر از هفته ۳۲ بارداری) و تقریباً زودرس ( بین هفته۳۲-۳۶ حاملگی) باشد، از علل عمده مرگ و میر نوزادان در کشورهای با درآمد بالا و متوسط است. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) این مسئله باعث ایجاد مشکلات طولانی مدتی برای سلامتی کودکان از جمله ناتوانی در یادگیری، مشکلات بینایی و شنوایی می‌شود. علاوه بر این، زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس علت اصلی مرگ و میر کودکان زیر سن ۵ سال در سراسر جهان است.

پروفسور هجرن و همکارانش افراد مورد مطالعه خود را از میان کسانی انتخاب کردند که تا پایان سه ماهه دوم بارداری همسر از یک نسخه ضد افسردگی استفاده کرده‌اند.  این تیم بیش از ۳۵۰،۰۰۰ تولد در سوئد را در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ مورد بررسی و مطالعه قرار دادند، و افسردگی والدین – هم مادران و پدران – را در ارتباط با تولد زودرس در نظر گرفتند.

برای خواندن ادامه مطلب به سایت مفید طب بروید

source

توسط salamatsun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.